Pertevniyal Valide Sultan'ın baniliği
The architectural founding of Pertevniyal Valide Sultan
  1. Tez No: 708883
  2. Yazar: HANDAN YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışmanın konusunu Osmanlı padişahlarından Sultan II. Mahmud'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan'ın mimari kuruculuk faaliyetleri oluşturmaktadır. Pertevniyal Valide Sultan'ın yaptırdığı mimari eserler hakkında daha önce detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada Pertevniyal Valide Sultan'ın vakfiyeleri ve arşiv belgeleri ışığında inşa ettirdiği, onardığı, günümüze ulaşan ve ulaşamayan tüm eserleri önce kendi içerisinde daha sonra çağdaşı olan yapılarla karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmanın ana kaynaklarını teşkil eden Pertevniyal Valide Sultan'a ait vakfiye ve arşiv belgelerinden hareketle, Pertevniyal Valide Sultan'ın imparatorluk toprakları içerisinde 4 cami, 5 çeşme,1 sebil,1 kütüphane,1 muvakkithane,1 adet zaviye,3 adet mektep,2 adet türbe, 2 adet hastane inşa ettirdiği ve 2 adet cami,1 adet çeşme ve 1 adet türbeyi tamir ettirdiği tespit edilmiştir. Pertevniyal Valide Sultan'ın İstanbul'da toplam 14 yapı yaptırarak, özellikle İstanbul'da mimari faaliyetlerine ağırlık verdiğini görmekteyiz. Pertevniyal Valide Sultan mimari faaliyetlerini İstanbul'da yoğunlaştırsa da, Balkanlarda Sırbistan'ın Seniçe şehrinde ve Konya, Samsun, Şebinkarahisar, Tarsus gibi Anadolu'nun çeşitli yerlerinde de birçok hayır eserleri yaptırmış, harap durumda olan eserleri ise tamir ettirmiştir. Pertevniyal Valide Sultan'ın Aksaray'daki külliyesi, konumu nedeniyle Aksaray Meydanı'nın oluşmasında önemli rol oynamıştır. Pertevniyal Valide Sultan, Aksaray'da yaptırmış olduğu Pertevniyal Valide Sultan Külliyesi ile eser bırakmış olan son valide sultan özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the architectural founding activities of Pertevniyal Valide Sultan, the wife of Sultan Mahmud II, one of the Ottoman sultans, and the mother of Sultan Abdulaziz. There has been no detailed study on the architectural works built by Pertevniyal Valide Sultan before. In this study, all the works that Pertevniyal Valide Sultan had built, repaired, existing or not are discussed first in themselves and then in comparison with the contemporary structures in the light of her foundation documents and archive documents. Based on the foundation documents and archive documents belonging to Pertevniyal Valide Sultan, which constitute the main sources of this study, Pertevniyal Valide Sultan had 4 mosques, 5 fountains, 1 public fountain, 1 library, 1 timing room, 1 zawiya, 3 schools, 2 tombs, 2 hospitals built and repaired 2 mosques, 1 fountain and 1 tomb within the imperial lands. We see that Pertevniyal Valide Sultan had a total of 14 buildings built in Istanbul and focused on her architectural activities especially in Istanbul. Although Pertevniyal Valide Sultan concentrated her architectural activities in Istanbul, she had many charitable works built in the Balkans, in the Serbian city of Sjenica and in various parts of Anatolia such as Konya, Samsun, Sebinkarahisar, and Tarsus, and had the ruined works repaired. Pertevniyal Valide Sultan's Complex in Aksaray played an important role in the formation of Aksaray Square due to its location. Pertevniyal Valide Sultan is the last valide sultan who left a legacy with the Pertevniyal Valide Sultan Complex she had built in Aksaray.