Büyük İskender döneminden MÖ 30 yılına kadar Mısır'ın siyasi ve sosyal yapısı
The political and social structure of Egypt from the time of Alexander the Great to 30 BC
- Tez No: 708902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mısır, dünya tarihinde gelişmiş bir medeniyetin ilk örneklerindendir. Mısır'ın Akdeniz bölgesinde yer alması deniz ticaretinde etkin bir güç olmasının yanı sıra bu bölgede yaşayan medeniyetlerle ilişkilerinin artmasına ve kültürler arası etkileşim yaşanmasına vesile olmuştur. Büyük İskender'in Doğu Seferi'nin bir parçası olan Mısır, MÖ 332 yılında fethedilmesi sonucunda Mısırla olan ilişkiler başlamış oldu. Bu durum daha sonra onun generali ve aynı zamanda arkadaşı olan I. Ptolemaios (Soter) döneminde daha da artarak, 275 yıllık bir süre boyunca Mısır'ı hâkimiyeti altında tutmasıyla devam etmiştir. Mısır coğrafyasında en uzun süre yaşayan ve Hellenistik krallıklarının en uzun süre hayatta kalan Ptolemaioslar'ın siyasal ve sosyal yaşamda uyguladığı politikalar neticesinde bölgede uzun süre etkili olmuştur. Bu çalışmamızda Mısır'ın Akdeniz'deki konumu, ticaret ağı, diğer medeniyetlerle olan ilişkileri, İskender'in Doğu Seferi, Hellenizm'i yayma politikası, İskender'in ölümü sonrası yaşanan karışıklar, diadokhlar arası savaşlar ve Ptolemaioslar'ın etkin olduğu Mısır coğrafyasındaki değişimler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Egypt is one of first examples of a developed civilization in history. Beging located in Mediterranean region helped Egypt to be an effective power in marine trade as well as helped Egypt and other civilsations which located there have cultural interactions. Alexander the Great conqured Egypt in 332 BC as a part of his East Expedition which his establish a relation with in Egypt. Later his a commander and friend Ptolemy (Soter I) and Egypt has been help under control for 275 years. Ptolemy I, Which ruled in Egyptian region and being the longest survived Hellenistic Kingdom, was an effective power due to the policies implamented in political an social lives. In this study we examine Egypt's position in Mediterranean region, its trade network, relations with other civilisations, East expedition of Alexander the Great and his policy on spreading Hellenism, the chaos after the death of Alexander the Great,wars between diadokhs and the changed were caused by Ptolemic Egytpion region.