Öğrenme yönlülük, girişimci yönlülük ve yeniliğin performans üzerindeki etkisi: Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde bir uygulama
The effect of learning orientation, entrepreneurial orientation and innovation on performance: An application in manufacturing enterprises operating in Antalya Organized Industrial Zone
- Tez No: 708934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde hızla küreselleşen dünyanın şartları içerisinde rekabete dayalı olarak giderek büyüyen bir teknoloji değişimi yaşanmaktadır. Bu durum içerisinde ise işletmeler kendi gelirlerini arttırmak ve rekabet dışı kalmamak adına, müşterilerinin ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik üretim yapmaya özen göstermektedirler. Yaratıcı yenilikler ortaya koyabilmek, yeni ve farklı ürünler yaratabilmek, rakip işletmelere karşı sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmek adına son derece önemlidir. Bu nedenlerden dolayıdır ki işletmeler, öğrenme, girişimcilik ve yenilik konularına önem göstermektedirler. Bu faktörlerle birlikte işletmenin yenilikçi olabilmesi için gerekli ön koşullardan biri ise, müşterinin isteklerinin yerine getirebilecek çalışanları kendi bünyesinde barındırabilmesidir. Ayrıca bireyler ve kurumlar arasındaki ilişkilere bağlı olarak bilgi paylaşımının esasını teşkil eden sosyal sermaye önem taşımaktadır. Bu çalışmada söz konusu işletmelerin öğrenme yönlülük, girişimci yönlülük ve yenilik kavramlarının işletme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 106 işletmeden anket tekniği ile toplanan veriler SPSS.26 istatistik paket programı ile analize tabi tutulmuş. Korelasyon ve Regresyon analizleri sonucunda öğrenme yönlülük, girişimci yönlülük ve yeniliğin işletme performansı üzerinde pozitif yönde etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today in the conditions of rapidly globalising World, a technology change which is growing based on competition has been experienced. In this circumstance, companies care to produce according to customers' needs and demands in order to increase their income and not to fall behind the competition. It is vitally important to produce creative innovations and to create new and different products in terms of obtaining sustainable advantage against rival companies. As a result of these reasons, companies pay attention to the topics of learning and entrepreneurship. In addition to these factors, in order to be an innovative company one of the prerequisites is to have employess who can carry out the demands of customers. Besides, social capital which constitutes the basis of information sharing is significant depending on the relationship between individuals and institutions. In this study the impacts of the learning orientedness and entrepreneurial orientedness of the companies and the concepts of innovation on the performance of companies were examined. In this context, the data collected from 106 companies located in the region of Antalya Organized Industry via survey technique was analized with statistical packet program SPSS.26. As a result of correlation and regression analyses, it is undertood that learning orientedness, entrepreneurial orientedness and innovation have a positive impact on company.