Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kişilik özellikleri ve sportmenlik anlayışlarının bazı parametrelere göre incelenmesi
Investigation of personality traits and sportsmanship perceptions of Faculty of Sports Sciences according to some parameters
  1. Tez No: 708933
  2. Yazar: EMRE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin kişilik özellikleri ve sportmenlik anlayışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, genel tarama modeline uygun bir şekilde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bahsi geçen öğrencilerden ulaşılabilen ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 347 (%32'si kadın, %68'i erkek) öğrenci örneklemde yer almıştır. Yapılan bu çalışmada veri toplamak amacıyla nicel araştırma araçlarından anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmada, veri toplamak amacıyla; Gosling ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Atak tarafından Türkçeye uyarlanan“On-Maddeli Kişilik Ölçeği”, Vallerand ve arkadaşlarının geliştirdiği ve Balçıkanlı tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve gönüllülerin bazı kişisel bilgilerine ulaşabilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. İstatiksel analiz bölümünde ise kullanılan ölçeklerin güvenirliği Cronbach alpha katsayısı ile hesaplanmıştır. İkili karşılaştırmalar için Independent t test, ikiden fazla değişkenin karşılaştırmasında One-Way ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre, öğrencilerin sportmenlik (fair-play) davranışlarını yaş, cinsiyet ve ilgilenilen spor branşı gibi değişkenlerin etkilediği saptanmıştır. Kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre kısmen daha sportmenlik anlayışına uygun hareket ettikleri görülmüş, yaşın büyüdükçe sportmen davranışların sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the personality traits and sportsmanship understanding of the students studying at the Faculty of Sport Sciences. The study was carried out in accordance with the general screening model. The population of the research consists of students studying at the Faculty of Sport Sciences at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. 347 (32% female, 68% male) students who could be reached from the aforementioned students and voluntarily agreed to participate in the research were included in the sample. In this study, a questionnaire study, which is one of the quantitative research tools, was applied to collect data. In the research, in order to collect data;“Ten-item Personality Scale”developed by Gosling et al and adapted into Turkish by Atak,“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”developed by Vallerand et al and adapted to Turkish by Balçıkanlı, and“Personal Information Form”prepared by the researcher to access some personal information of the volunteers. The collected data were analyzed in the SPSS program.In the statistical analysis part, the reliability of the scales used was calculated with the Cronbach alpha coefficient.Independent t-test was used for pairwise comparisons and One-Way ANOVA was used for the comparison of more than two variables. According to the data obtained in the study, it was determined that the students' sportsmanship (fair-play) behaviors were affected by variables such as age, gender and the branch of sports they were interested in. It was observed that female students acted in accordance with the understanding of sportsmanship somewhat more than male students, and as the age got older, the result of sportsmanship behaviors came out.