Kentiçi otobüs önceliklendirme için sürdürülebilirlik etki değerlendirmesi: Niğde ve Nevşehir illeri örneği
Sustainability impact assessment for urban bus priority: the cases of Nigde and Nevsehir provinces
- Tez No: 708938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN CİHANGİR BAĞDATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Otobüs önceliklendirme, şehirlere sosyal, çevresel ve ekonomik yönden pek çok kazanımlar sağlamaktadır. Bu kazanımlar nedeniyle sürdürülebilir ulaşım politikalarının benimsendiği şehirlerde otobüs önceliklendirme yaygın olarak uygulanmaktadır. Literatürdeki çalışmalar da otobüs önceliklendirmenin sürdürülebilir şehir içi ulaşımına önemli katkılar sunduğunu desteklemektedir. Bu çalışmada otobüs önceliklendirmenin sürdürülebilirlik etkileri bir mülakat çalışması ile araştırılmıştır. Önceki çalışmaların aksine araştırma sahasının küçük ölçekli nüfusa sahip iki farklı şehir olarak belirlenmesi ve buna ilaveten önceki çalışmalarda otobüs önceliklendirme için uygulanmamış sürdürülebilirlik ölçütlerinin bu araştırmada kullanılması, bu çalışmaya özgünlük kazandırmıştır. Bu çalışmada otobüs önceliklendirmenin, araştırma yapılan şehirleri sosyal, çevresel ve ekonomik yönden pozitif etkilediği nicelleştirilerek sunulmuştur. Elde edilen nicel sonuçlar sürdürülebilir şehir içi ulaşım politikaları açısından değerlendirilerek tartışılmıştır. Bu çalışmada, otobüs önceliklendirmenin sürdürülebilirliğin üç temel ayağında da şehirlere önemli kazanımlar sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bus priority provide many benefits to cities in terms of social, environmental and economic. Bus priority are widely applied in cities where sustainable transport policies are adopted due to these benefits. Literature also support that bus priority make significant contributions to sustainable urban transport. In this study, the sustainability impact of bus priority was investigated with an interview study. Contrary to previous studies, the designation of the study area as two different cities with small-scale populations, and, in addition, the use of sustainability criteria in this study, which were not applied for bus priority in previous studies, gave this study originality. In this study, it is quantified that bus priority positively affects the cities studied in terms of social, environmental and economic aspects. The quantitative results obtained were evaluated and discussed in context of sustainable urban transport policies. It is concluded in this study that bus priority can provide cities with significant gains in all three main pillars of sustainability.