Gece koruyuculu vital ağartma sisteminin vital dokular üzerindeki genotoksik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 70894
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEV MIHÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
-143- ÖZET Son yıllarda diş ağartma teknikleri, özellikle gece koruyuculu vital ağartma tekniği (GVKA) oldukça popüler hale gelmiştir. Bu ağartma tekniklerinde kullanılan solüsyonlar, hidrojen peroksit içermektedirler. Bilindiği gibi hidrojen peroksitin serbest radikal üretebilme özelliği vardır. Ve serbest radikaller hücreler üzerinde genotoksik hasar yaratabilme potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle FDA halen hidrojen peroksiti güvenle kullanılan bir materyal olarak kabul etmemektedir. Çok yaygın bir şekilde kullanılmasına ve diş üzerindeki etkileri hakkında birçok araştırma yapılmış olmasına rağmen, ağartma ajanlarının genotoksik hasar potansiyeli hakkında direkt insan üzerinde yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu araştırmanın yapılması planlanmıştır. Gece koruyuculu vital ağartma tedavisi yapılan 19 hastada, ağartma solüsyonun direkt etki ettiği dişeti mukozasından elde edilen epitel hücrelerine, hidrojen peroksitin olası genotoksik etkisini belirlemek amacıyla MÇ testi uygulanmıştır. Hastalardan sırasıyla kontrol grubu olarak tedavi öncesi O.günde ve deney grubu olarak 7.-14.-21. ve 30'uncu günlerde örnekler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
-145- Vm. SUMMARY The tooth bleaching techniques, especially“Night Guard Vital Bleaching Technique”became very popular recently.Although this technique is widely used by many dentists, they're told to be aware of Hydrogen Peroxide present in all solutions used for bleaching. It's well known that hydrogen peroxide releases free radicals, and these radicals have potential effects on cells. According to FDA's consideration, hydrogen peroxide is still an unsafe material. Althouhg many research were made on the effects of bleaching agents on dental structures, there is still no study made dealing with their genotoxic potentials. That's why it was planned to take this subject in consideration in this study. Micronucleus test was carried out in exfoliated cells from buccal gingival semples of 19 patients that go under Night Guard Vital Bleaching for the Detection of Probable genotoxic effects produced by hydrogen peroxide containing bleaching solutions. The samples were taken at the days. 0. as a control group and 7,14,21 and 30. days as experimental groups.