Acil servise başvuran COVİD 19 vakalarının triyaj değerlendirmelerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of triage evaluations of COVID 19 patientes at an emergency department
  1. Tez No: 708950
  2. Yazar: SELMAN FARUK AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN FATMA SARI DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızın amacı, uygulanan triyaj yöntemi sonrasında tespit edilen vakaların triyaj parametrelerinin geriye dönük analizini yapmak ve bu verileri hastaların sonlanım durumları (eve taburculuk, servis yatışı, yoğun bakım yatışı, acilde ölüm, 1 aylık mortalite) ile karşılaştırarak verilen triyaj kodlarının doğruluğunu test etmektir. Çalışma retrospektif kesitsel veri analizi yöntemiyle planlandı. 15.03.202031.12.2020 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi' acil servisine başvuran hastalar öncelikle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Laboratuvar Bilgi Yönetim Sisteminden (LBYS) tarandı ve Covid-19 PCR testi pozitif bulunan toplam 7040 hasta çalışmaya dahil edildi. Acil servis triyaj bölümüne uğramamış olan ve yatışı sırasında rekürren test çalışılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma kapsamında toplam 7040 hasta incelenmiştir. Hastaların yaşları 1-99 arasında değişmekte olup (Medyan yaş 41) yaş ortalaması 41.94±15.28 olarak hesaplandı. Çalışma kapsamında incelenen hastalardan 3784'ü (%53.8) erkek, 3256'sı (%46.2) kadındı. Çalışmamızda yeşil triyaj kodunun taburculuk için duyarlılığı; 0,6, özgüllüğü; 0,56, PPV:0,29, NPV: 0,99, yeşil triyajın kötü sonlanıma ilişkin duyarlılığı %60, özgüllüğü %78, pozitif prediktif değeri %99, negatif prediktif değeri %0,4, kırmızı triyajın kötü sonlanıma ilişkin duyarlılığı %61, özgüllüğü %96, doğruluğu %95 bulundu. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde hastanemizde kullanılmakta olan triyaj sisteminin sonlanımı tahmin etmedeki duyarlılığının orta-iyi arasında olduğu görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 6913'ü (% 98.2) şifa ile taburcu olmuş iken 127'si (% 1.8) ise ölüm ile sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to make a retrospective analysis of the triage parameters of the cases detected after the applied triage method and to test the accuracy of the given triage codes by comparing these data with the outcome status of the patients (discharged home, hospitalization, intensive care hospitalization, exitus in the emergency room, 1-month mortality). It was planned with the retrospective cross-sectional data analysis method. Patients who applied to the emergency service of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between 15.03.2020-31.12.2020 were first scanned from the General Directorate of Public Health Laboratory Information Management System (LBYS), and a total of 7040 patients with positive Covid-19 PCR test were included in the study. Patients who did not visit the emergency triage department and who had recurrent tests during hospitalization were excluded from the study. A total of 7040 patients were examined within the scope of the study. The ages of the patients ranged from 1-99 (median age 41), with a mean age of 41.94±15.28 years. Among the patients examined within the scope of the study, 3784 (53.8%) were male and 3256 (46.2%) were female.In our study, the sensitivity of green triage code for discharge was 0.6, specificity was 0.56, PPV: 0.29, NPV: 0.99, sensitivity of green triage for poor outcome was 60%, specificity was 78%, positive predictive value was 99%, negative predictive value was 0.4%, sensitivity of red triage for poor outcome was 61%, specificity was 96%, and accuracy was 95%.Of the patients included in the study, 6913 (98.2%) were discharged with good recovery, while 127 (1.8%) died.