Geriatrik hastalarda obstrüktif uyku apne-hipopne sendromunun klinik ve polisomnografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and polysomnographic evaluation of obstructive sleep apnea-hypopnea syndrome in geriatric patients
- Tez No: 708980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Obstrüktif uyku apne hipopne sendromu (OUAS); uyku sırasında üst hava yolunun sürekli olarak tekrarlayan tıkanmaları ile seyreden, orta yaştaki erişkin popülasyonda; kadında %2 ve erkekte %4 oranlarında görülen bir tablodur..İlerleyen yaşla beraber OUAS görülme sıklığı artmaktadır. OUAS oluşumunda en önemli risk faktörleri yaş, cinsiyet ve obezite olarak düşünülmektedir. Ayrıca sistemik hastalıkların obstrüktif uyku apnesini kötüleştirdiği, OUAS'ın da bu sistemik hastalıklardan kaynaklanan mortalite ve morbiditeyi artırdığı düşünülmektedir. Çalışmamızda hastanemize başvuran 65 yaş üzerindeki hastaların polisomnografik ve klinik bulgularını ve risk faktörleriyle ilişkisini değerlendirdik. Çalışmaya alınan 55 hastadan 37'si erkek, 18'i kadındı. 31'inde VKİ'i 30'un altında, 24'ünde VKİ 30 ve üzerindeydi. Hasta grubunun 24'ünde hipertansiyon, 6'sında tip II diabetes mellitus ve 6'sında koroner arter hastalığı mevcuttu. Obezitenin, cinsiyetin ve sistemik hastalıkların polisomnografik bulgular ve EUS üzerine etkisi değerlendirildi. Sonuç olarak sadece obezitenin daha yüksek AHİ değerleriyle ilişkili olduğu görüldü. Diğer risk faktörleri ile OUAS arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), seen 2% of female and 4% of male adults; and caused becasuse of continuous obstructions of the upper airway during sleep. Prevalenve of OUAS is increasing with aging. The major risk factors affecting the occurance of OSAS are considered to be age, gender and obesity. Besides, systemic diseases may aggravate obstructive sleep apnea and also OSAS may increase the morbidity and mortality of these diseases. In our study we evaluate polisomnografic and clinical findings of patients aged over 65 and the relationship with risk factors. In 55 patients; 37 of them were men, 18 of them were women. BMI was under 30 in 3 patients and it was 30 and over in 24 patients. 24 of them had hypertension, 6 had type II diabetes mellitus, and, 6 had coronary hearth disease. We evaluate the effect of obesity, gender and systemic diseases on polisomnographic findings and ESS. Among these risk factors only obesity was related with higher AHI. There was not any relation with other risk factors.