İntihar davranışı bozukluğu ile intihar olmayan kendini yaralama tanısı olan ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı riski ve siber zorbalık açısından karşılaştırılması
Comparison between suicidal behavior disorder and non-suicidal self injury in terms of smartphone addiction risk and cyberbullying
- Tez No: 709060
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: İntihar ve kendine zarar verme davranışları, ergenlik çağında sık görülen ciddi sorunlardır ve bu durum son zamanlarda problemli teknoloji kullanımı ile ilişkilendirilmektedir. Çalışmamızın amacı; İntihar Davranışı Bozukluğu (İDB) ve İntihar Olmayan Kendini Yaralama (İOKY) tanısı almış ergenleri akıllı telefon bağımlılığı riski ve siber zorbalık açısından klinik örneklemle karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza vaka grupları olarak, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği'ne Nisan 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran, 13-18 yaş arası, İDB için DSM-5 tanı kriterlerini karşılayan 34 ergen ile İOKY için DSM-5 tanı kriterlerini karşılayan 34 ergen alınmıştır. Çalışmamızın kontrol grubunu ise aynı tarihlerde kliniğimize başvuran ancak İDB veya İOKY tanı ölçütlerini karşılamayan, 13-18 yaş arası 34 ergen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan ergenler ve aileleri ile Aile ile Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDGŞ-ŞY) adlı yarı yapılandırılmış form aracılığıyla psikiyatrik değerlendirme yapılmıştır. Üç gruptaki her gönüllüye Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri-II(YSZE-II) ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Versiyonu (ATBÖ-KV) başlıklı öz bildirim ölçekleri doldurtulmuştur. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen vakaların %87'sinin kız cinsiyette ve yaş ortalamalarının 15,32 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Suicidal behaviour and non-suicidal self-injury are serious problems in adolescents and this has recently been associated with problematic use of technology. In our study; we aimed to compare adolescents diagnosed with Suicidal Behaviour Disorder (SBD) and Non-Suicidal Self-Injury (NSSI) with clinical sample, in terms of smartphone addiction risk and cyberbullying. MATERIALS and METHODS: Our study included 34 adolescents who met Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) diagnostic criteria for SBD and 34 adolescents who met DSM-5 diagnostic criteria for NSSI as case groups. The control group of our study consisted of 34 adolescents who did not meet the diagnostic criteria for SBD or NSSI. The adolescents were between 13-18 years of age and consulted to Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Disorders. The psychiatric assesments were performed by using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version. Patients who agrejede to participate in the study were assessed by the Smartphone Addiction Risk Scale - Short Version (SARS-SV) and Revised Cyber Bullying Inventory-II. RESULTS: Participants were 102 adolescents (88% female, 12% male; mean age 15.32) in our study.