Hemşirelerin uyku kalitesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of nurses' sleep quality and related factors
- Tez No: 709076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hemşirelerin uyku kalitesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Balıkesir Burhaniye Devlet Hastanesi'nde Haziran-Ağustos 2021 tarihleri arasında görev yapan 114 hemşire ile yapılmıştır. Araştırma verileri,“Tanıtıcı Özellikler Soru Formu”ve“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksinden aldıkları toplam puan ortalaması 9,149±3,870 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi toplam puan ortalamaları çalışılan birime, çalışma biçimine, çalışılan saate ve uyku düzenindeki değişikliğe göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05). Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin %84,2'sinin uyku kalitesinin kötü olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin uyku düzeninde değişmelere neden olan etmenleri belirleyip bireysel alışkanlıklarını değiştirmeleri, vardiya ve nöbet saatlerinin hemşirelerin uyku kalitelerini en az düzeyde etkileyecek şekilde düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the sleep quality of nurses and related factors. Materials and Methods: The study was conducted with with 114 nurses working at Balıkesir Burhaniye State Hospital between June and August 2021. Research data were collected using the“Descriptive Characteristics Question Form”and“Pittsburgh Sleep Quality Index”. Results: The mean total score of the nurses from the Pittsburgh Sleep Quality Index was determined as 9,149±3,870. The mean total scores of the Pittsburgh Sleep Quality Index of the nurses differ significantly according to the unit they work in, working style, hours worked and changes in sleep patterns (p< 0,05). Sleep quaility total score averages of the nurses, by age, gender, educational status, marial status, number of children, income-expenditure balance and time in the job does not show significant difference (p>0,05). Conclusion: According to the results of the research, it was determined that 84.2% of the nurses had poor sleep quality. It is recommended that nurses determine the factors that cause changes in sleep patterns and change their individual habits, and that shift and shift hours are arranged in a way that will affect the sleep quality of nurses at the lowest level.