TUPR operasyonlarında epidural Ropivakain ve Bupivakain uygulanmsaı
Epidural Ropivacain and Bupivacain application in TUPR operation
  1. Tez No: 70910
  2. Yazar: HİJA YAZICIOĞLU (GÜLBAHÇE)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYHAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET: Genitoüriner sistem operasyonlarında sıklıkla santral nöral blok uygulanmaktadır. Bu teknik ile operasyon sırasında ortaya çıkabilecek pek çok komplikasyon, hasta uyanık olduğu için erken teşhis konularak tedavi edilebilmekte; postoperatif dönemde ise hasta erken mobilize edilerek erken taburculuk mümkün olabilmektedir. Rejional anestezi tekniğinin en önemli dezavantajı ise kullanılan lokal anestezik ajana, uygulanan doza, konsantrasyona ve veriliş yoluna bağlı olarak yan etki ve toksisite gelişebilmesidir. Biz bu çalışmada, TUPR operasyonlarında epidural anestezi uygulayarak; bupivakain ve son 10 yıldır ona göre daha iyi bir alternatif olarak sunulan ropivakaini karşılaştırdık. Toplam 30 hasta dahil edilen içeren bu çalışmada hastalar, rastgele iki gruba ayrılarak lomber epidural anestezi uygulaması ile %0.5 konsantrasyonda 75mg ropivakain veya bupivakain aldılar. Hastalar premedikasyon öncesinden başlanarak epidural sensorial blok ortadan kalkıncaya kadar, belirli aralıklarla; sensorial blok (bilateral pinprick), motor blok (Bromage skalası) ve anestezik özellikler ile kardiyovasküler ve elektrokardiyografik parametreler açısından takip edildiler. Bu arada hastalar, intraoperatif anestezi kalitesi, postoperatif 24 saatlik analjezi gereksinimi ve peroperatif yan etkiler bakımından değerlendirildiler. Her iki lokal anestezik ajan hızlı, yeterli, etkili ve uzun süreli sensorial blok oluştururken, blok süresi ropivakain grubunda biraz daha uzun bulundu. Ropivakain bu dozda, bupivakaine göre daha yavaş gelişen, kısa süren ve daha az motor blok oluştururken, intraoperatif anestezi kalitesi her iki grupta yeterli olarak bulundu. Her iki grupta önemli kardiyovasküler ve elektrokardiyografik değişiklikler saptanmamakla birlikte bupivakain alan hastalardan üçünde tedavi gerektirmeyen, aritmi gelişti. Ropivakain grubunda ise daha çok hastada titreme 60gözlendi. 24 saatlik analjezik ajan ihtiyacı her iki grupta benzerdi. Her iki ajanla da önemli yan etki gözlenmedi. Ropivakain TUPR operasyonlarında, aynı dozda bupivakaine benzer şekilde yeterli ve etkili epidural anestezi oluşturabilmiştir. Sonuç olarak bupivakainin daha fazla kardiyak toksisite geliştirdiğini gösterir veriler doğrultusunda ropivakainin bupivakaine alternatif, uzun etkili lokal anestezik ajan olduğunu söyleyebiliriz. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Genitourinary operations are usually performed with central neural blockade. This technique has the advantage of preservation of consciousness that allows early warning and treatment of many complications that could happen during the operation. Furthermore, this technique allows earlier ambulation and shortens hospital stay. The most important disadvantage of regional anesthesia is the possibility of occurrence of adverse events and toxicity which is related with the choice of local anesthetic; its dose, concentration and injection site. In this study we compared bupivacaine and ropivacaine which is an alternative drug in epidural anesthesia in TUPR operations. Thirty patients included in the study were randomly divided into two groups. Patients received either 75 mg 0.5 % ropivacaine and bupivacaine in lumbar epidural anesthesia. Patients were closely followed, from the beginning of the premedication till the total regression of sensorial block. During this period, intermittent sensory (bilateral pinprick), motor block (Bromage score) measurements; cardiovascular and electrocardiographic parameters were recorded. Quality of anesthesia, postoperative 24 hour analgesic requirements and perioperative adverse events were also assessed. There was little difference between the groups with respect to speed of onset, duration or spread of sensory block although duration of sensory block is slightly longer in ropivacaine than bupivacaine groups. Ropivacaine produced a slower onset, shorter duration and less intense motor block than bupivacaine but quality of intraoperative anesthesia were adequate in both groups. Although no serious cardiovascular and electrocardiographic changes were recorded in both groups, arrhythmia requiring no treatment were detected in three patients of bupivacaine group. More patients complaint of shivering in ropivacaine group. Postoperative 24 hour analgesic requirements were similar in both groups. No serious adverse events were seen. 62Ropivacaine given epidurally in TUPR operations, provided effective and adequate anesthesia comparable to same dose of bupivacaine. In conclusion, regarding the reports of more cardiotoxic effects with bupivacaine, it is possible to state that ropivacaine is an alternative long acting local anesthetic agent to bupivacaine. 63