Tüp bebek tedavisi sırasında görülen suprafizyolojik düzeydeki östrojen seviyelerinin kardiyak elektrofizyoloji üzerine etkileri
Effects of supraphysiological changes during in vitro fertilization treatment on cardiac electrophysiology
  1. Tez No: 933340
  2. Yazar: BURHAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY GÖK KORUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: In vitro fertilizasyon (IVF) planlanan hastalarda rutin olarak uygulanan gonadotropin tedavisi sonucunda oluşan suprafizyolojik düzeydeki estradiol (E2) seviyelerinin kardiyak elektrofizyoloji üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 15 Aralık 2024-31 Ocak 2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Tüp Bebek Ünitesi'ne başvuran hastalarda gerçekleştirildi. Çeşitli nedenlerle tüp bebek tedavisi başlanan 18-40 yaş aralığındaki 62 hastanın dahil edilmesiyle gerçekleştirilen bu çalışma prospektif niteliktedir. Obezitesi (vücut kitle indeksi(vki) >30 kg/m2), sürekli ilaç kullanımı, kardiak hastalığı ve ailede ani kardiyak ölüm öyküsü, bilinen kronik hastalığı olan hastalar, polikistik over sendromu, endometrioma/endometriozis olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tüp bebek tedavisi planlanan hastalarda gonadotropin tedavisinin başlanacağı adetin 2. ya da 3. gününde ilk elektrokardiyografi (EKG) çekimi, gonadotropin tedavisi sonrasında E2 seviyesinin pik yaptığı insan koryonik gonadotropini (hcg) uygulaması gününde ise kontrol EKG çekimi yapıldı. Rutin olarak değerlendirilen kan tetkikleri sabah saatlerinde ve günlük değişiklikleri önlemek amacıyla EKG çekimleri 10:00'da yapıldı. EKG örnekleri tarandı, dijital ölçümler yapıldı ve değerlendirmesi kardiyolog tarafından yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi ve E2 düzeyi ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 31.06±5.37 yıl ve VKİ ortalaması 26.85±1.87kg/m2 olarak bulundu. Katılımcıların IVF endikasyonları sırayla, açıklanamayan infertilite (N=..%29'), erkek faktör (N=..%33.9) ve kötü over rezervi (N=.. %37.1) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the distribution of estradiol (E2) at the supraphysiological level resulting from routinely applied gonadotropin treatment planned with in vitro fertilization (IVF) treatment, by electrocardiography (ECG) evaluation taken before and after gonadotropin treatment and the distribution of cardiac electrophysiology degree. Materials and Methods: This study was conducted on patients who applied to Konya City Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, IVF Unit between December 15, 2024 and January 31, 2025. This prospective observational study was conducted by including 62 patients between the ages of 18-40 who were going to start IVF treatment for various reasons. Patients with obesity (body mass index (BMI) >30 kg/m2), medication use, family history of sudden cardiac death, and known chronic disea-ses were excluded from the study. In patients planned to receive IVF treatment, the first ECG was taken on the day gonadotropin treatment was started, and a control ECG was taken on the day human chorionic gonadotropin (hCG) was administered after gonadotropin treatment. Routine blood tests were performed in the morning hours, and ECGs were taken at 10:00 to prevent daily changes. ECG samples were scanned, digital measurements were taken and evaluated by the cardiologist. The data obtained were evaluated statistically and their relationship with estradiol level was evaluated. Results: The mean age of the patients participating in the study was 31.06±5.37 years and the mean BMI was 26.85±1.87kg/m2. The IVF indications of the participants were unexplained infertility (N=..%29), male factor (N=..%33.9) and poor ovarian reserve (N=..%37.1), respectively.