Osmanlı Devleti'nin kuruluşu üzerine felsefi bir deneme
A philosophical study on the foundation of the Ottoman State
- Tez No: 709103
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu felsefi bir perspektiften ele almaktadır. Tezin temel iddiası Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun otorite ve hiyerarşiye değil; bilinçli bir şekilde hukuki ve siyasi gerekçelendirmeye dayandığıdır. Çalışmada herhangi bir devlet teorisi merkeze alınmamış, doğrudan Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan felsefi bir teoriye ulaşmaya gayret edilmiştir. Bunun yanında Bizans ve Anadolu Selçuklu gibi dönemin devlet sistemleri, modern devlet teorileri birer karşılaştırma alanı olarak kullanılmış, farklara ve benzerliklere teorik olarak vurgu yapılmıştır. Çalışma boyunca Osmanlı devlet sistemi toplum, yönetim ve toprak merkezinde teorik ve pratik olarak açıklanmıştır. Devleti kapsayıcı bir şekilde tanımlayan kavramlar ön plana çıkarılmış, sosyal ve siyasal kurumlar üzerinden pratik karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu kavramlar köken, temsil ve yasalılıktır. Aynı zamanda söz konusu kavramlar bu felsefi değerlendirmenin yapılmasında ana argümanları oluşturur. Bu çalışma, bugüne kadar tarih, kültür ve siyaset alanlarında pek çok şekilde ele alınan Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu, felsefenin çalışma alanına dahil etmeyi amaçlamıştır. Netice itibariyle araştırmada Osmanlı Devleti'nin sürekliliği amaç edinmiş, özgün bir kuruluş sistemine sahip, hukuki olarak gerekçelendirilmiş yasalı siyasi bir oluşum olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the foundation of the Ottoman State from a philosophical perspective. It claims that the foundation of the Ottoman State was not grounded on authority and hierarchy but based on deliberate legal and political justifications. The study does not focus on any state theories; instead, it tries to build a foundation theory directly. Additionally, state systems of the same period, as of the Byzantines and the Anatolian Seljuks, and modern state theories were used as a field of comparison to emphasize differences and similarities theoretically. It explains the state system theoretically and practically by putting society, government and land at the center. The study highlights the concepts defining the state inclusively, namely origin, representation and lawfulness. It checks their consistency over social and political institutions. At the same time, these concepts constitute basic arguments in making the philosophical investigation of the study. In this way, the study aims to integrate the foundation of the Ottoman State into the literature of the field of philosophy. As a result, it finds out that the Ottoman State was a political institution aspiring continuity, having an original foundational system that justified itself legally.