Internet of things application in an agricultural food supply chain to reduce food loss and waste
Gıda kayıp ve atıklarını azaltmak için tarımsal gıda tedarik zincirinde nesnelerin interneti uygulaması
- Tez No: 709121
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, gıda tedarik zinciri boyunca gıda kayıp ve atıklarını önlemek veya azaltmak için, bozulabilir tarım ürünleri üreten ve ihraç eden kurumsal firmaların operasyonel faaliyetlerinde Nesnelerin İnterneti teknolojisinden ne ölçüde yararlandığı ve gelecek yatırım planlarında bu tür uygulamalara yer verip vermeyeceği incelenmiştir. Nesnelerin İnterneti uygulamalarının tedarik zinciri boyunca gıda kayıp ve atıklarını azaltmadaki etkisi literatür taranarak ve Evet/Hayır, Açık Uçlu ve 5 puanlık Likert Ölçekli soru türlerinin yer aldığı 20 soruluk anket çalışması yapılarak incelenmiştir. Şirketlerin doğal kaynak kullanımına karşı duyarlı tutumları, tedarik zinciri boyunca çevreye verdikleri zararı azaltmaya yönelik yatırımları ve sürdürülebilir gelecek hedefleri ile“daha az gıda kayıp ve atığı”düşüncesine önem verdikleri yadsınamaz bir gerçektir. Şirketler, tedarik zincirinin belli süreçlerinde gıda güvenliğini sağlamak, ekonomik ve sosyal açıdan gıda kayıp ve atıklarını azaltmak veya önlemek için belirli Nesnelerin İnterneti uygulamalarından yararlanmalarına rağmen tüm süreçleri kapsayan bütünleşmiş bir Nesnelerin İnterneti teknolojisine yatırım yapmak ve gıda kaybı önleme veya azaltma süreçlerini daha verimli hale getirmek için şirketlere farkındalık çalışmaları yapılmalı ve devlet tarafından yatırım teşvikleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to prevent or reduce food loss and waste throughout the food supply chain, it has been examined to what extent corporate companies that produce and export perishable agricultural products benefit from the Internet of Things technology in their operational activities and whether they will include such applications in their future investment plans. The effect of the Internet of Things technology in reducing food waste and loss along the supply chain was examined by scanning the literature and conducting a 20-question survey including Yes/No, Open-Ended, and 5-point Likert Scale question types. It is an undeniable fact that companies attach importance to the idea of“less food loss and waste”with their sensitive attitudes towards the use of natural resources, their investments to reduce the damage they cause to the environment throughout the supply chain, and their sustainable future goals. Although companies benefit from some Internet of Things applications to ensure food safety in certain processes of the supply chain, reduce or prevent food loss and waste in economic and social terms, to invest in an integrated Internet of Things technology that covers all processes and to make loss prevention or reduction processes more efficient, awareness studies should be carried out to companies and investment incentives should be provided by the state.