Nesnelerin interneti (IOT) ve yiyecek içecek sektörü için öneriler, örnek bir uygulama
Internet of things and suggestions for food and beverage sector, a sample practice
- Tez No: 620426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLVİYE HACIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hızla ilerleyen ve her geçen gün daha da gelişen günümüz teknolojileri içerisinde, bugünlerde sıkça duymaya başladığımız ve gün geçtikçe daha da fazla duyacağımız, çeşitli iletişim protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirlerine bağlanarak, veri paylaşarak akıllı bir ağ meydana getiren cihazlar sistemini ifade eden“nesnelerin interneti”(IoT), yaşamakta olduğumuz bu yüzyılın en büyük teknoloji devrimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İnternet alt yapısının en son geldiği noktayı ifade eden“nesnelerin interneti”(IoT) bugün otomasyon, bankacılık, sağlık, ulaşım, tarım, yiyecek-içecek sektörü gibi yaşamın birbirinden farklı alanlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. IoT teknolojisinin büyük uygulama potansiyeli vardır. Gıda endüstrisinde üretimden başlayarak, depolama ve dağıtıma kadar tüm gıda tedarik ve soğuk zinciri boyunca izlenebilirlik, görünürlük ve kontrol edilebilirlikte potansiyel faydaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's technologies are developing more and more rapidly with each passing day. The Internet of Things (IoT) that we've been hearing so much nowadays,refers to a system of devices that communicate with each other through various communication protocols and form an intelligent network by sharing data. The internet Internet of Things (IoT) is regarded as one of the greatest technological revolutions of this century. The internet Internet of Things eden (IoT), which expresses the latest point of internet infrastructure, has been widely used in different areas of life such as automation, banking, health, transportation, agriculture and food and beverage sector. IoT technology has great application potential. There are potential benefits in traceability, visibility and controllability throughout the food supply and cold chain throughout the food industry, from production to storage and distribution.