Vertebra metastazlarında mr-linak ve cyberknife tedavi planlarının karşılaştırılması
Comparison of MR-linac and cyberknife plans for vertebra metastases
  1. Tez No: 709131
  2. Yazar: HANDE KAYACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, Cyberknife ve MR-Linak cihazlarında vertebra metastazlarına sahip hastalar için yapılan tedavi planlarının dozimetrik açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Seçilen 10 torakal, 11 lomber olmak üzere 21 lezyon için Cyberknife ve MR-Linak cihazlarında SBRT tedavisi planlanmıştır. Tüm planlar için tek fraksiyonda 16 Gy doz tanımlaması yapılmıştır. Planlar, Cyberknife cihazı için RayTracing hesaplama algoritması, MR-Linak cihazı için ise Monte Carlo hesaplama algoritması kullanılarak hesaplanmıştır. Planlar değerlendirilirken HI, CI, Paddick CI, GI, maksimum doz ve kritik organ dozları karşılaştırılmıştır. Cyberknife planları için Paddick CI değeri, 0,79±0,036, GI değeri, 2,98±0,31, MR-Linak planları için Paddick CI değeri, 0,86±0,024, GI değeri 3,65±0,22 olarak hesaplanmıştır. Bu parametrelere bakıldığında, MR-Linak planlarının Cyberknife planlarına göre daha iyi hedef hacim sarımı ve daha hızlı doz düşüşü sağladığı gözlenmiştir. Cyberknife planları için maksimum doz değeri 22,9±1,72 Gy, MR-Linak planları için 19,5±0,45 Gy'dir. Kritik organ olan spinal kord dozları, RTOG 0631 protokolünde verilen parametrelere göre incelenmiştir. Cyberknife planları için, 7 Gy alan hacim 0,89±0,28 cc, 10 Gy alan hacim 0,033±0,05 cc, MR-Linak planları için, 7 Gy alan hacim 0,25±0,22 cc, 10 Gy alan hacim 0,008±0,013 cc olarak bulunmuştur. Bu parametreler sonucunda MR-Linak planlarının, kritik organ doz düşüşü açısından Cyberknife planlarına göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to dosimetrically compare MR-Linac and Cyberknife treatment plans for vertebra metastases. Twenty-one patients were selected which included 11 lumbar, 10 thoracic regions. SBRT plans were prepared for Cyberknife and MR-Linac devices. Sixteen Gy in single fraction was prescribed for all plans. Plans were calculated using the RayTracing calculation algorithm for the Cyberknife and the Monte Carlo calculation algorithm for the MR-Linac. Plans were compared with HI, CI, Paddick CI, GI, maximum dose and critical organ doses. For Cyberknife plans, Paddick CI value was 0,79±0,036, GI value was 2,98±0,31, for MR-Linac plans Paddick CI value was 0,86±0,024, GI value was 3,65±0,22. These results showed that MR-Linac plans had better target coverage than Cyberknife plans. The maximum dose value was 22,9±1,72 Gy for Cyberknife plans and 19,5±0,45 Gy for MR-Linac plans. Spinal cord doses were evaluated according to the RTOG 0631 protocol. V_7Gy and V_10Gy were 0,89±0,28cc and 0,033±0,050cc for Cyberknife plans, 0,25±0,22 and 0,008±0,013cc for MR-Linac plans, respectively. According to these results, MR-Linac plans showed better critical organ dose reduction than Cyberknife.