Alt yapı ve kompozit vener renginin polieter eter keton (PEEK) restorasyonlarının optik özellikleri üzerine etkisi
Effect of core and composite veneer color on optical properties of polyether ether ketone (PEEK) restorations
- Tez No: 709132
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KURTOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmasının amacı, farklı renk PEEK-kompozit restorasyonlarının ışık geçirgenliğinin ve VITA klasik renk skalası renk parametreleri ile renk farkının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla BreCAM BioHPP (Bredent, Almanya) bloklardan CAD/CAM yöntemiyle 10x10x12 mm3 mini bloklar elde edildi. Mini bloklardan hassas kesim cihazında (Struers, ABD) 10x10x0,6 mm3 boyutlarında 30 örnek oluşturuldu. Örnekler A1-A2-A3 gruplarını temsil edecek şekilde 3 gruba ayrıldı(n=10). Örneklere herhangi bir işlem uygulanmadan önce renk ölçümü; CIE' nin önerdiği standartlar sağlanarak spektrofotometre cihazıyla (SpectroShade Micro II, İsviçre) gerçekleştirildi. Her örneğin siyah ve beyaz zeminlerde renk ölçümü yapıldı, L*,a*,b*,C ve h0 değerleri kaydedildi. Ardından tüm örneklere Al203 tozlarıyla kumlama yapıldı ve tek katman Visio.Link primer (Bredent, Almanya) uygulandı, 90 sn polimerize edildi. Her kompozit grubuna ilgili renk opak materyali (Bredent, Almanya) uygulandı ve 180 sn polimerize edildi. Tüm örnekler 2,4 mm derinliğinde silikon kalıba yerleştirilerek kompozit (Crea.lign, Bredent, Almanya) uygulandı ve 360 sn polimerize edildi. Bitirme işlemi sırasıyla 800-1000-1200-2400 ve 4000 gritlik zımpara kâğıdı ile sulu ortamda zımparalanarak (Struers, Japonya) gerçekleştirildi. Son polisaj işlemi sof-lex ince ve ekstra ince cilalama diskleri (3M ESPE, ABD) ile gerçekleştirildi. Final renk ölçümü aynı standartlarda tekrarlandı. Elde edilen değerler ile VITA renk skalasının renk parametreleri, CIEDE2000 renk farkı denklemi kullanılarak renk farkı ve grupların translusensi parametreleri değerlendirildi. Bu veriler, tek-yönlü Anova ve akabinde post-hoc olarak pair-wise comparision kullanılarak analiz edildi(α=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the translucency of different color PEEK-composite restorations and the color difference with the parameters of the VITA classical color scale. For this purpose, 10x10x12 mm3 mini-blocks were obtained from BreCAM BioHPP (Bredent, Germany) blocks by CAD/CAM method. 30 samples of 10x10x0.6 mm3 dimensions were created from the mini-blocks on a precision cutting device (Struers, USA). The samples were divided into 3 groups to represent the A1-A2-A3 groups (n=10). Color measurement before any treatment is applied to the samples; It was carried out with a spectrophotometer device (SpectroShade Micro II, Switzerland) by providing the standards recommended by CIE. Color measurements were made for each sample on black and white backgrounds, and L*,a*,b*,C and h0 values were recorded. Then, all samples were sandblasted with Al203 powders and a single layer of Visio.Link primer (Bredent, Germany) was applied, polymerized for 90 seconds. The corresponding color opaque material (Bredent, Germany) was applied to each composite group and polymerized for 180 seconds. All samples were placed in a 2,4 mm deep silicone mold, composite (Crea.lign, Bredent, Germany) was applied and polymerized for 360 seconds. The finishing process was carried out by sanding (Struers, Japan) with 800-1000-1200-2400 and 4000 grit sandpaper, respectively. Final polishing was done with sof-lex fine and extra fine polishing discs (3M ESPE, USA). Final color measurement was repeated with the same standards. With the obtained values, the color parameters of the VITA color scale, the color difference and the translucency parameters of the groups were evaluated using the CIEDE2000 color difference equation. These data were analyzed using one-way Anova followed by post-hoc pair-wise comparision (α=0.05).