Kırıkkale'de veteriner kliniklerine gelen kedilerde mycoplasma haemofelis insidensinin belirlenmesi
Determination of mycoplasma haemofelis incidence in cats visiting veterinary clinics in Kirikkale Faculty of veterinary medicine
  1. Tez No: 709134
  2. Yazar: ONUR PEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YASA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sunulan çalışmanın amacı kedilerin enfeksiyöz anemisi olarak adlandırılan, zoonoz olduğu bilinen, kedilerde genellikle hemolitik anemi ile seyreden doğru tedavi yapılmazsa kedinin ölümüne yol açabilen hemotropik mikoplazmaların bir üyesi olan Mycoplasma haemofelis'in Kırıkkale ilinde varlığının PCR metodu ile belirlenmesidir. Çalışmanın materyalini Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dahiliye, Cerrahi ve Doğum Kliniklerine 2021 Ocak – Ağustos aylarında farklı şikayetlerle getirilen, yaşları 2 ay-10 yaş arasında değişen, farklı ırklardan, 50 erkek, 50 dişi kedi oluşturdu. Ayrıntılı anamnezleri alınıp, klinik muayeneleri yapılan kedilerden alınan kan örneklerinden hazırlanan frotiler Giemsa boyama yöntemi ile sitolojik olarak incelendi. Ayrıca kanlardan tam kan sayımı yapılarak, artan kan örnekleri 16S ribozomal RNA geninin PCR analizine tabi tutularak incelendi. Sonuç olarak; PCR analiz bulgularına göre Kırıkkale'de Mycoplasma haemofelis insidensi %13 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the presence of Mycoplasma haemofelis, which is a member of the hemotropic mycoplasmas called infectious anemia of cats, known to be zoonotic, usually progresses with hemolytic anemia in cats, and can lead to the death of the cat if it is not treated, in the Kırıkkale province by the Polymerase Chain Reaction (PCR) method. The experimental units of the study consisted of 50 male and 50 female cats of different breeds, aged between 2-months and 10-years, brought to the Kırıkkale University Faculty of Veterinary Medicine, Internal Medicine, Surgery and Obstetrics Clinics with different complaints during January-August 2021. Scratches (Smears) prepared from blood samples taken from cats whose detailed anamnesis were taken and clinically examined and cytologically examination were performed by the Giemsa staining method. In addition, total blood count was done and the increased blood samples (blood samples with higher counts) were analysed by PCR for the 16S ribosomal RNA gene. According to the PCR analysis findings of the study, it was concluded that the incidence of Mycoplasma haemofelis in Kırıkkale is 13 %.