Psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören kadın hastaların öz bakım gücü ve ilişkili faktörler
Self-care power and associated factors of female inpatients in the psychiatry clinic
- Tez No: 709152
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde yatan kadın hastaların öz bakım gücü ve ilişkili faktörleri araştırmak amacıyla tanımlayıcı araştırma şeklinde gerçekleştirildi. Araştırma Kasım 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında bir ruh ve sinir hastalıkları eğitim araştırma hastanesinin akut kadın psikiyatri servislerinde yatan ve araştırma kriterlerine uyan 199 hasta ile yapıldı. Veriler Kişisel Bilgiler Formu ve Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20.0 ve R istatistik programları kullanıldı. Değerlendirme sonucunda tanımlayıcı istatistikler, ortalama ve standart sapma, yüzdeler verildi. Normal dağılıma sahip ölçümsel verilerin analizinin yapılması için parametrik testler kullanıldı. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında t test, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise One- Way ANOVA ve Post Hoc testi uygulandı. Korelasyon testlerinde Pearson testi uygulandı. Karıştırıcı değişkenlerin kontrolü için linear lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların öz bakım gücü puan ortalaması 93,49 ± 27,01 olarak bulunmuştur. Kadın psikiyatri hastalarının öz bakım gücüne etki eden faktörler hastalığın tanısı, eğitim, çalışma durumu, tedavi düzenine dikkat etme durumu olarak bulunmuştur. Ölçekten alınabilecek maksimum puan 140 olduğuna göre, hastaların öz bakım gücünün orta düzeyde olduğunu ifade edebiliriz. Hastalara ve ailelerine hastalık ve öz bakım yönetimi hakkında psikoeğitim programları hazırlanarak eğitim verilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Öz bakım, öz bakım gücü, psikiyatri hemşireliği, kronik psikiyatri hastaları
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to investigate the self-care power of female patients hospitalized in psychiatry clinics and related factors. The study was conducted with 199 patients who were hospitalized in the acute female psychiatry clinics of a mental and neurological diseases training and research hospital between November 2020 and February 2021 and met the research criteria. The data were collected with the Personal Information Form and the Exercise of Self-Care Agency Scale (ESCA). SPSS 20.0 and R statistical programs were used to evaluate the data. As a result of the evaluation, descriptive statistics, mean and standard deviation, and percentages were given. Parametric tests were used to analyze the measurement data with normal distribution. The t -test was used to compare two independent groups, and the One-Way ANOVA and Post Hoc test was used to compare more than two groups. Pearson test was used in correlation tests. Linear logistic regression analyzes were used to control confounding variables. The mean self-care power score of the patients participating in the study was found to be 93.49 ± 27.01. The factors affecting the self-care power of female psychiatric patients were found to be the diagnosis of the disease, education, working status, and paying attention to the treatment regimen. Since the maximum score that can be obtained from the scale is 140, we can state that the self-care power of the patients is moderate. It is recommended that patients and their families be educated about illness and self -care management by preparing psychoeducational programs. Keywords; Self-care, self-care power, psychiatric nursing, chronic psychiatric patients