A decision model for nurse-to-patient assignment
Hemşire-hasta ataması için bir karar modeli
- Tez No: 709156
- Danışmanlar: PROF. DR. STEVEN E. BUTT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Western Michigan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ABD'deki mevcut hemşire açığının kritik bir sonucu, hastane hemşirelerinin iş yüklerinde bir artış olabilir. Ağır iş yükleri, hastane hemşireleri arasında iş memnuniyetsizliğinin başlıca nedeni olarak tanımlanmıştır ve sonuçta hasta bakımının kalitesinde bir azalmaya yol açabilir. Hasta atamaları yoluyla planlı hemşireler arasındaki iş yükünün dengelenmesine odaklanmak, bir vardiya sırasında bir veya daha fazla hemşireye aşırı iş yükü atama şansını azaltmaya yardımcı olabilir. Hemşireden hastaya atama, hemşire planlamasının son aşaması bu çalışmanın ana amacıydı. Bu aşamanın, vardiya sırasında hemşire üzerindeki iş yüküyle doğrudan bir bağlantısı olduğunu varsaymak mantıklıdır. Ancak, hemşirelik personeli arasında doğrudan hasta bakım ihtiyaçlarının dengelenmesine ek olarak, toplam iş yükü dengesi, hemşirelerin gerektirdiği ve genellikle hastane biriminin yerleşiminden etkilenen dolaylı hasta bakımı ve ünite ile ilgili faaliyetleri de dikkate almalıdır. Bu nedenle, önceki hemşireden hastaya atama metodolojilerini geliştirmek amacıyla bu çalışmada gelişmiş ve tamamlayıcı iş yükü önlemleri dikkate alındı.“İyi”ve“dengeli”atama ölçüleri, bu birimde çalışan sorumlu hemşirelerle istişare edilerek ve Analitik Hiyerarşik Süreç (AHP) kullanılarak geliştirilmiştir. Yeni bir hasta keskinliği puanlama sistemi, hemşireler tarafından hastaya hemşire atamalarında kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Bir hemşirenin görevlerine bağlı olarak vardiyası sırasında kat edeceği toplam göreceli mesafeyi belirtmek için bir mesafe puanlama sistemi de geliştirilmiştir. Ortaya çıkan hemşire-hasta atamalarının, birim sorumlu hemşireler tarafından manuel olarak üretilen atamalardan daha iyi veya daha iyi olduğu bulundu. Sonuçlar ayrıca hemşireden hastaya atamaların değişkenliğinin toplam hemşire iş yükü, toplam hasta iş yükü ve vardiya sırasında kat edilen toplam mesafe açısından büyük ölçüde azaldığını göstermiştir. Bu çalışma, bir hemşirenin hasta atamasının oluşturulmasına seyahat mesafelerini dahil etmeyi açıkça düşünen ve hemşireden hastaya atamaları yaparken her bir iş yükü ölçüsünün önemini tanımlamak için AHP'yi kullanan ilk çalışmadır. Ek kilit bulgular, gelecekteki çalışmalar ve olası araştırma yönergeleri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A critical consequence of the current nurse shortage in the US may be an increase in the workloads on hospital nurses. Heavy workloads have been identified as a major cause of job dissatisfaction among hospital nurses and may ultimately lead to a reduction in the quality of patient care. A focus on the balancing of the workload among scheduled nurses through patient assignments can help to alleviate the chance of assigning excessive workloads to one or more nurses during a shift. Nurse-to-patient assignment, the final stage of the nurse planning was the main intention of this study. It is reasonable to assume that this stage has a direct connection to the workload on a nurse during the shift. However, in addition to balancing direct patient care needs among the nursing staff, total workload balance must also consider indirect patient care and unit-related activities that are required of nurses and which are often affected by the layout of the hospital unit. Therefore, enhanced and supplementary workload measures were considered in this study in an effort to improve upon previous nurse-to-patient assignment methodologies. Measures of“good”and“balanced”assignments were developed through consultation with the charge nurses working on this unit and through the use of the Analytical Hierarchical Process (AHP). A new patient acuity scoring system was developed specifically for use by nurses in making nurse-to-patient assignments. A distance scoring system was also developed to indicate the total relative distance a nurse would traverse during her shift based on her assignments. The resulting nurse-to-patient assignments were found to be as good, or better, than the assignments produced manually by the unit charge nurses. Results also indicated that the variability of the nurse-to-patient assignments were greatly reduced in terms of total nurse workload, total patient workload, and total distance traveled during the shift. This work is the first to explicitly consider incorporating travel distances into the construction of a nurse's patient assignment and to use AHP to define the importance of each workload measure in making the nurse-to-patient assignments. Additional key findings, future work and possible research directions are discussed.