COVİD-19 döneminde tıp fakültesi hemşirelerinde anksiyete ve uyku düzeylerinin değerlendirilmesi
Analysis of anxiety and sleep levels of nurses working for medicine faculty during the COVİD-19 period
  1. Tez No: 709157
  2. Yazar: ZEKİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada tıp fakültesi hemşirelerinin COVID-19 döneminde anksiyete ve uyku düzeyleri ölçülerek sosyodemografik özellikler ve mesleki özelliklerle arasındaki etkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmakta olan 753 hemşirenin %78,3'ü çalışmaya katılmış ve 590 hemşire ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yüzyüze anket formu doldurularak toplanmıştır. İlk bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 28 soruluk sosyodemografik veri formu, ikinci bölümde 24 sorudan oluşan Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve son bölümde 5 sorudan oluşan Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) yer almaktadır. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to measure the anxiety and sleep levels of nurses in medical school during the COVID-19 period and to examine the effect between sociodemographic characteristics and occupational characteristics. Materials and Methods: This research was planned as a cross-sectional descriptive study. 78.3% of 753 nurses working at Selcuk University Faculty of Medicine participated in the study and the research was conducted with 590 nurses. The data set analyzed in the research were collected by filling out a face-to-face questionnaire. In the first part, there is a 28-question sociodemographic data form prepared by the researcher, in the second part there is the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) consisting of 24 questions, and in the last part, the Coronavirus Anxiety Inventory (CAS) consisting of 5 questions. The data were analyzed in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program.