Bakım merkezinde yaşayan yaşlılarda sağlık amaçlı egzersiz uygulamasının depresyon düzeyi ve bazı hormon durumları üzerine etkisi
The effect of exercise for health purposes on depression levels and some hormonal conditions in the elderly living in a care center
  1. Tez No: 709170
  2. Yazar: MUHAMMET POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMANUR ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Düzenli egzersiz yaşlanmaya bağlı fonksiyonel kapasiteyi bozan fizyolojik değişiklikleri yavaşlatır ve benlik kavramı, öz yeterlilik, beden imajı, ruh hali gibi psikolojik unsurları iyileştirir. Bu çalışmanın amacı sağlık amaçlı egzersiz uygulamasının yaşlıların depresyon düzeyi ve adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortizol, serotonin, insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) hormonları üzerindeki etkisini incelemektedir. Materyal ve Metot: Çalışmanın deneklerini Çınar 2 Bakım Merkezi Çekmeköy ve Sultanbeyli şubelerinde ikamet etmekte olan toplam 29 sedanter yaşlı oluşturmaktadır. Bunların 16'sı deney grubunu (11 erkek 5 kadın) 13'ü de kontrol gurubunu (8 erkek 5 kadın) oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda deney ve kontrol grubuna egzersiz öncesi ve sonrası Beck Depresyon Ölçeği uygulanmış ve ACTH, kortizol, serotonin, IGF-1 düzeylerinin analiz edilmesi için kan numuneleri alınmıştır. Veriler IBM SPSSfor Windows 20. Versiyonu ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Regular exercises lows down the physiological changes that impair functional capacity dueto aging and improves psychologic alfactors such as self-concept, self-efficacy, body image and mood. The aim of this study is to examine the effect of exercise for health purposes on depression level and adrenocorticotropic hormone (ACTH), cortisol, serotonin, and insulin-like growth factor (IGF-1) hormones in the elderly. Material and Method: The subjects of the study consisted of 29 sedentary elderly people residing in the Çınar 2 Care Center, Çekmeköy and Sultanbeyli branches. 16 of them constitute the experimental group (11 men 5 women) and 13 of them constitute the control group (8 men 5 women). In line with the purpose of the study, Beck Depression Scale was applied to the experimental and control groups before and after exercise and blood samples were taken to analyze ACTH, cortisol, serotonin and IGF-1 levels. Data were analyzed with IBM SPSS for Windows Version 20.