Şizofrenide anksiyete duyarlılığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
anxiety sensitivity in schizophrenia and its impact on quality of life
  1. Tez No: 709171
  2. Yazar: GÖKÇEN DOĞANGÜNEŞ KOYUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Klinik çalışmalarda şizofreni hastalarında anksiyete bozukluğu sıklığının yüksek olduğu gösterilmiştir. Anksiyete belirtilerinin işlevsellikte bozulmaya ve hayat kalitesinde düşmeye neden olduğunu bildirilmiştir. Bu çalışmada anksiyeteye yatkınlık incelenmiş, şizofreni tanılı hastalarda anksiyete duyarlılığının belirlenmesi, davranışsal inhibisyon sisteminin anksiyete ve şizofreni ile ilişkisini incelemek, anksiyete duyarlılığının yaşam kalitesi üzerine etkisini gösterilmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda psikotik bozuklukluk birimine başvuran hastalar arasından 72 şizofreni tanılı hasta ve 72 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formuna ek olarak Pozitif ve Negatif Belirti Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Davranışsal İnhbisyon Sistemi/Davranışsal Aksitvasyon Sistemi Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ölçekleri doldurulmuşt647tyuhgur.
Özet (Çeviri)
Objective: In clinical studies, it has been shown that the frequency of anxiety disorders are frequently among with schizophrenia patients. It has been reported that anxiety symptoms cause impairment in functionality and decrease quality of life. In this study, susceptibility to anxiety was examined, it was aimed to determine anxiety sensitivity in patients with schizophrenia, to examine the relationship of behavioral inhibition system with anxiety and schizophrenia, and to show the effect of anxiety sensitivity on quality of life. Method: Among the patients who applied to the psychotic disorder unit of Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry, 72 patients with schizophrenia and 72 healthy volunteers were included in the study. In addition to the sociodemographic data form what created by us, Positive and Negative Symptom Scale, Hamilton Anxiety Scale, Behavioral Inhibition System/Behavioral Activation System Scale, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form, Anxiety Sensitivity Index-3 scales were applied to all groups.