65 yaş üstü bireylerde egzersiz uygulamalarının, yaşlıların vücut kompozisyonları ve bazı motorik özellikleri üzerine etkisi
Effect of exercise practices in individuals over 65 years of age on the body composition and some motoric characteristics of the elderly
  1. Tez No: 919617
  2. Yazar: ARZU SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE ÖCAL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte, yaşlılıkla ilişkili sağlık sorunları ve yaşam kalitesi giderek daha fazla belirgin hale gelmektedir. Yaşlanma süreci, bedensel ve zihinsel değişikliklerle birlikte gelir ve genellikle çeşitli sağlık ve fiziksel kısıtlamaları beraberinde getirir. Bu nedenle, yaşlı bireylerin sağlığını ve yaşam kalitesini artırmak için etkili stratejiler geliştirmek önemlidir. Bu çalışma, 65 yaş ve üzeri bireylere uygulanan egzersiz programlarının, bu yaş grubundaki bireylerin vücut kompozisyonları ve bazı motorik özellikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, yaşlı bireylere yönelik egzersiz programlarının etkinliğini ve bu programların yaşlı bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, egzersizin yaşlı bireylerin vücut kompozisyonu ve motorik özellikleri üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, yaşlı bireylerin sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için etkili müdahalelerin planlanmasına ve uygulanmasına katkı sağlayacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, yaşlanma sürecinin genel bir tanımı ve yaşlılıkla ilişkili sağlık sorunlarına genel bir bakış sunulmuştur. Daha sonra, yaşlı bireylere uygulanan egzersiz programlarının önemi ve etkileri üzerine yapılan literatür taraması incelenmiştir. Bu literatür taraması, egzersizin yaşlı bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayacak ve çalışmanın temelini oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, teorik çerçeve sunulmuştur. Bu bölümde, yaşlanma süreci ve fiziksel aktivite ilişkisi, vücut kompozisyonu ve yaşlılık, motorik özelliklerin yaşlılık üzerindeki rolü gibi konular ele alınmıştır. Bu teorik çerçeve, çalışmanın temelini oluşturan kavramsal çerçeveyi sağlayacak ve araştırmanın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yöntemler ve araştırma tasarımı açıklanmıştır. Bu bölümde, araştırmanın evrenini Kastamonu Merkez'de bulunan Güldal AKŞİT Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan 65 yaş üstü kadın ve erkek bireyler oluşturmuştur. Örneklem grubu ise 65 yaş üstü 32 erkekten oluşmaktadır. Bunların 17'si deney grubunda 15'i ise kontrol grubunda yer almaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin seçimi, veri toplama yöntemleri, kullanılan ölçüm araçları ve istatistiksel analizler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölüm, çalışmanın metodolojik yaklaşımını ve analiz sürecini netleştirecek ve çalışmanın güvenilirliğini artıracaktır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, elde edilen bulgular sunulmuştur. Bu bölümde, egzersiz programının vücut kompozisyonu ve motorik özellikler üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, çalışmanın ana sonuçlarını sunacak ve önceki bölümlerde ele alınan teorik çerçeveyle ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, bulguların tartışılması ve yorumlanması yapılmıştır. Bu bölümde, elde edilen bulguların literatürle karşılaştırılması ve önemli bulguların vurgulanması sağlanmıştır. Ayrıca, çalışmanın kapsamı ve sonuçlarıyla ilgili öneriler ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Bu bağlamda, bu çalışma, yaşlı bireylere uygulanan egzersiz programlarının etkinliğini ve bu programların yaşlı bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, yaşlı bireylerin sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için etkili müdahalelerin planlanmasına ve uygulanmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the elderly population, health problems and quality of life associated with old age are becoming increasingly important. The aging process comes with physical and mental changes and is often accompanied by various health and physical limitations. Therefore, it is important to develop effective strategies to improve the health and quality of life of older individuals. This study aims to examine the effects of exercise programs on body composition and some motoric characteristics of individuals aged 65 years and older. The main aim of the study is to evaluate the effectiveness of exercise programs for elderly individuals and the effect of these programs on the quality of life of elderly individuals. For this purpose, the effects of exercise on body composition and motoric characteristics of elderly individuals will be examined in detail. The results of this study may contribute to the planning and implementation of effective interventions to improve the health and quality of life of older adults. In the first part of the study, a general description of the aging process and an overview of the health problems associated with aging will be presented. Then, a literature review on the importance and effects of exercise programs for older adults will be examined. This literature review will emphasize the positive effects of exercise on the physical and psychological health of older adults and will form the basis of the study. In the second part of the study, the theoretical framework will be presented. In this section, topics such as the relationship between aging process and physical activity, body composition and aging, and the role of motoric characteristics on aging will be discussed. This theoretical framework will provide the conceptual framework underpinning the study and provide a better understanding of the research. In the third part of the study, methods and research design will be explained. In this section, the population of the study consists of male and female individuals over theage of 65 living in a nursing home in Kastamonu Center. The sample group consists of 32 men over the age of 65. Of these, 17 were in the experimental group and 15 were in the control group. The selection of the individuals participating in the study, data collection methods, measurement tools used and statistical analysis will be explained in detail. This section will clarify the methodological approach and analysis process of the study and increase the reliability of the study. In the fourth part of the study, the findings will be presented. In this part, the effect of the exercise program on body composition and motoric characteristics will be evaluated and statistically analyzed. The findings will present the main conclusions of the study and will be related to the theoretical framework discussed in the previous chapters. In the fifth part of the study, discussion and interpretation of the findings will be made. In this section, the findings will be compared with the literature and important findings will be highlighted. In addition, recommendations regarding the scope and results of the study and suggestions for future studies will be presented. In this context, this study aims to evaluate the effectiveness of exercise programs applied to elderly individuals and the effect of these programs on the quality of life of elderly individuals. The results of this study will contribute to the planning and implementation of effective interventions to improve the health and quality of life of older individuals.