Spor örgütlerinde çalışanların spor farkındalıklarının psikolojik sermaye ile örgütsel yaşamda yalnızlık düzeylerine etkisinin incelenmesi: İstanbul Avrupa Yakası örneği
Investigation of the effect of sport awareness of employees in sports organizations on psychological capital and levels of loneness in organizational life: The case of İstanbul European Side
- Tez No: 709178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma spor örgütleri bünyesinde çalışan antrenör/eğitmen/öğretmenler ve tesis sorumlularının spor farkındalıklarının, psikolojik sermaye ve iş yaşamında yalnızlık düzeylerinin incelenmesi amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmanın diğer amacı ise spor farkındalıklarının, psikolojik sermaye düzeylerinin ve örgütsel yalnızlık düzeylerinin medeni durum, yaş, cinsiyet, eğitim ve çalışma yılı bakımından değişiklik gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Çalışmamızda veri toplama yöntemi kullanılarak anket tekniği uygulanmış ve gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada İstanbul İli Avrupa yakasında bulunun belediyelerin Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan personele kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 315 kişi örneklemi oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formunun yanı sıra Spor Farkındalığı Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Örgütsel Yaşamda Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS 25.0 paket programına girildikten sonra Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış ve verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca araştırma grubuna güvenirlik analizi, betimsel analiz, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korealasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak spor farkındalığı ile psikolojik sermaye arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişki ve spor farkındalığı ile örgütsel yaşamda yalnızlık arasında çok zayıf düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır. Spor farkındalığı ile psikolojik sermaye arasında öz yeterlilik, umut ve spor farkındalığı ölçeği toplam skorlarında yüksek düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared with the aim of examining the sports awareness, psychological capital and loneliness levels in business life of trainers/trainers/teachers and facility managers working in sports organizations. The other purpose of the study is to examine whether sports awareness, psychological capital levels and organizational loneliness levels vary in terms of marital status, age, gender, education and working year. In our study, the questionnaire technique was applied using the data collection method and it was carried out on a voluntary basis. In the study, a sample of 315 people determined by the convenience sampling method for the personnel working within the Youth and Sports Services Directorate of the municipalities located on the European side of Istanbul is formed. In addition to the personal information form, the Sports Awareness Scale, the Psychological Capital Scale and the Loneliness in Organizational Life Scale were applied to the participants.After the analysis of the study was entered into the SPSS 25.0 package program, the Kolmogorov-Smirnov normality test was applied and it was determined that the data did not show a normal distribution. In addition, reliability analysis, descriptive analysis, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation analysis and regression analysis were applied to the research group. It was found that there was a weak positive relationship. Self-efficacy between sports awareness and psychological capital,