Spor örgütlerinde çalışan bireylerin zaman yönetimi becerileri ile iş-yaşam dengeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The correlation of time management skills and work life balance of sports organizations employees
- Tez No: 723544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada spor örgütlerinde çalışanların zaman yönetimi becerileri ve iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinin, genel tarama modellerinden nedensel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa bölgesi görev yapan antrenör ve spor yöneticileri oluştururken, örneklem grubunda ise Beyoğlu ve Kağıthane ilçelerinde çalışan 258 yönetici ve antrenör oluşturmaktadır. Spor eğitmenlerinin zaman yönetimi ve iş-yaşam dengesi düzeylerinin tespiti ve kavramlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için 2 ayrı ölçek; Zaman Yönetimi Ölçeği ve İş-Yaşam dengesi Ölçeği faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler açık kaynak kodlu istatistik programı olan Jamovi programıyla analize tabi tutulmuştur. Anket çalışmamıza katılan çalışanların ölçek sorularına verdiği cevaplara bakıldığında zaman yönetimi ölçeğine verilen cevaplarda, yaş, cinsiyet, çalışma pozisyonu ve iş tecrübesi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir (p>0,05). Buna karşın medeni durum, eğitim düzeyi, haftalık çalışma saatleri ve aylık gelir düzeyinde anlamlı düzeyde farklılıklar saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research aims to analyze the time management skills, life, and business life balance relations of employees in sports organizations. The causal scanning model and relational scanning model, which are among the general survey model, of quantitative research methods have been used in the study. The population of the study consists of coaches and sports managers in the European side of İstanbul while the sample group consists of 258 managers and coaches working in Beyoğlu and Kağıthane districts. Two different scales, which are the time management scale and the life-business life balance scale, have been utilized not only to determine time management and life-business life balance levels of sports managers and coaches but also to review the relationship between concepts. The data obtained in the study were analyzed by the Jamovi which is open-source programme. When the participants' responses to the survey questions are analyzed, no significant differences depending on age, gender, working position, and work experience variables have been found (p>0,05).