Pediatrik hastalarda hasta kontrollu analjezi (HKA) uygulaması
Patient control analjesia (PCA) in pediatric patients
  1. Tez No: 70918
  2. Yazar: MEHDİ RAHİMİ DADMARZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Ameliyat sonrası ağrıya bağlı olumsuz etkiler çocuklarda da önemli bir sorundur. Bu sorunları minumuma indirmek için çeşitli postoperatif ağrı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Son yıllarda erişkinlerde hastanın ağrısını kendisinin değerlendirip kendi kendine ilaç verme yöntemi olan hasta kontrollü analjezi (PCA-HKA) yöntemi 5 yaş üzerindeki çocuk hastalarımızda 2 farklı doz morfin seçilerek uygulandı ve sonuçlar değerlendirilerek deneyimlerimiz sunuldu. 5-15 yaşlarında majör cerrahi girişim geçirecek ve kooperasyon kurulabilen 28 hasta çalışma kapsamına alındı. Standart anestezi tekniği uygulanan hastalara indüksiyondan sonra 0.1 mg/kg morfin I.V verildi. Postoperatif dönemde A grubuna dahil hastaların (n=14) 0-20 kg. ağırlığında olanlara 0.5 mg, 20-30 kg ağırlığındakilere 1 mg, 30-40 kg hastalara 1.5 mg, 40 kg' dan fazla çocuklara 2 mg bolus dozda morfin verilerek HKA uygulandı. Grup B'ye (yüksek doz) ise aynı ağırlıkta bulunan çocuklara sırayla 1,1.5,2,2.5 mg bolus morfin dozlarıyla HKA uygulandı. 4 saatlik maksimum doz 400 mcg/kg olarak ayarlandı. Postoperatif dönem derlenme ve serviste uygulama ile ilgili komplikasyonlar (bulantı, kusma, kaşıntı, idrar retansiyonu v.s. ) Sp02, solunum frekansı, KAH ve TA, sedasyon skorları ve ağrı skorları (hemşire gözlemi veVAS)24 saatlik süre boyunca kaydedildi. İstatistikte student t ve regresyon- 45korelasyon kullanıldı. Bulgular : Her iki grup da yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı operasyon süresi, operasyon türü açısından fark yoktu. Her iki grupta SAB, KAH, solunum frekansı ve Sp02 değişikliklerinde istatistiksel farklılık saptanamadı. A grubunda 7, B grubunda 8 vakada kusma ve 3 hastada kaşıntı saptandı. Tüm hastalarda ilk 8 saatte barsak hareketleri başladı. Grup A'da 24 saatlik klasik ağrı skoru 0.9 ± 0.3 iken, B grubunda 0.7+0.3 bulundu. Yüz skoruna göre değerlendirmede ise 24 saatlik ortalama skor 1.67 + 0.5, grup B'de 2.15±0.47'dir. 24 saatlik ortalama sedasyon skoru grup A 0.74±0.23, grup B' de ise 0.87 + 0.3 idi. A grubu ortalama 40.45 + 34.9 kez ilaç isteğinde bulunurken, grup B'de 41.5 +29.5 kez istekte bulundular. Grup A 20.2±12.3 kez ilaç kullandı. Grup B'de ise 21.6+8.8 kez ilaç kullandı. Gruplar arasında ağrı ve sedasyon skorları, ilaç isteği ve kullanım sayısı açısından fark bulunmadı. A grubu 24 saatte toplam 19.5 ±1 2.2 mg. (29 mcg / kg/saat) morfin kullanırken, grup B toplam 39.5 ±17.6 mg ( 50 mcg / kg/saat ) morfin kullandığı tespit edildi. Gruplar arasındaki fark anlamlıydı. A grubunda başarılı ilaç kullanım oranının ilk 8 saatte % 31.5 iken, üçüncü 8 saatlik dilimde ise % 26.8 olduğu bu oranların grup B'de % 50. 5'den % 12'ye düştüğü tespit edildi. Her iki doz bolus morfin uygulaması kardiyorespiratuar komplikasyon yaratmamış, hemodinamide stabilite sağlanmıştır. Postoperatuar kusma oranı küçük doz ile % 53 büyük doz ile % 50 oranında görülmüştür. Her iki doz ile de barsak motilitesine kötü etki saptanmamıştır. 46Yüksek doz morfin uyguladığımız grupta daha iyi analjezi ve cerrahi sonrası arzu edilen sedasyon sağlanmıştır. Morfin kullanımının % 75'i yüksek doz grubunda ilk 12 saat içinde olmuş, sonraki saatlerde ilaç kullanım isteği azalmıştır. Düşük doz grubunda ise ilk 12 saatten sonra böyle bir azalma söz konusu olmamış, hastalar ilaç talep etmeye devam etmişlerdir. İstek ve kullanım arasında ulaşılan bu ilişki nedeniyle yüksek doz morfinin daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postoperative pain causes major problems in the paediatric age group as well as adults. To solve these problems several postoperative paiin management approaches were established. In the recent years patient control analgesia is introduced as a technique in adults. Technique PCA is applied to children older than 5 years with to different doses of morphine and the results are evaluated and first impressions are reported. Method and Patients Twenty - eight patients ages ranging 5-15 years undergoing major surgical procedures were included in this study. Following standard anestesia technique in which 0.1 mg/kg morphine given intravenously patients in group A ( low dose group ) ( n=4 ) patients weighing 0-20 kg. received bolus 0.5 mg,20-30 kg patients received 1 mg and 30-40 kg patients received 1.5 kg and patients weighing more than 40 kg received 2 mg bolus dose of morphine in the PCA regimen. Group B (high dose) administered 1 mg,1.5 mg 2.0 mg and 2.5 mg bolus doses of morphine respectively, Four hour maximum limit dose was set to 400 mcg/kg. Patients were observed for 24 hours the frequent complications (nausea, vomiting, itching, urinary retention, bowel motility), Sp02, respiratory rate, 48heart rate systolic blood pressure, sedation and pain scores ( due to nurse observation and VAS ) were recorded every hour. Statistical analysis were done by using student's t test and regression and correlation. Results: There was no statistical difference between groups in respect to age, body weight, duration of operation (p>0.05) and the type of operation fluctuations of systolic blood pressure, heart rate, respiratory rate and Sp02 were similar in two groups. Seven patients in group A and 8 patients in group B had vomiting and 3 patients in group B had itching. All of the patients had bowel motility in the first 8 hours postoperatively. In group A the average of 24 hours pain score with classic scoring system was 0.9±0.3 and 0.7+ 0.3 in group B. VAS average for 24 hours was 1.67± 0.5 in group A and. 2.15+ 0.47 in group B. The average sedation score was 0.79 ±0.23 and 0.87 ± 0.3 in group A and B respectively. Group A demand for morphine 40.45 + 34.9 times and delivered morphine 20.2 ±12.3 times. Group B demand 41.5 ±29.5 times and delivered morphine 21.6±8.8 times. There were no statistical significant difference between groups in respect to pain, and sedation scores and demand, and delivery (p > 0.05) Group A delivered total of 19.5±12.2 mg (29 mcg/kg/hour) morphine and group B delivered total of 39.5±17.6 mg. (50 mcg/kg/hour) morphine. The difference between groups were statistically significant. Successful use of PCA was 25.5 % in the first 8 hour period was similar in the third 8 hours 26 % in group A. These ratios were 50.5 % and 12 % in group B respectively. 49Conclusion: Both bolus doses of morphine in the PCA regimes did not caused cardiorespiratory complications and achieved hemodynamic stability in the postoperative period. Postoperative vomiting radio was 53 % in group A and 50 % in group B Both doses did not cause bowel immolity. High dose morphine bolus regimen achieved better analgesia and sufficient sedation. Morphine usage was more frequent in the first 12 hour in high dose group (group B). Frequency of drug delivery and demand did not decrease in group A. The relation between demand and delivery let us to conclude that high dose bolus morphine is more suitable. 50