Laparoskopik kolesistektomi olgularında Sevofluran ile İsofluranın erken derlenme dönemi parametreleri ve postoperatif ağrı tedavisi üzerine etkileri
Comparison with Sevoflurane and Isoflurane at the early recovery period parameters and postoperative pain management on laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 70919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETİdeal inhalasyon anesteziği arayışlarının sürdüğü günümüzde, sevofluran ülkemizde kullanıma girmiş bulunmaktadır. Biz de çalışmamızda, bilinen tüm inhalasyon anestezikleri içerisinde kan/gaz dağılım katsayısının düşüklüğü ile dikkati çeken sevofluranı sık kullandığımız isofluran ile karşılaştırarak, erken derlenme döneminde hastanın ağrı düzeyini ve ilk analjezik gereksinim zamanını PCA yöntemi ile saptayarak; bu iki inhalasyon anesteziğinin postoperatif ağrı tedavisinde giderek önem kazanan PCA yönteminin kullanımına etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla; laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olacak 20-55 yaş arasında ASA I grubunda 40 hastayı çalışma kapsamına aldık. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldılar. 1.5 ug/kg fentanil, 2 mg/kg propofol ve 0. l mg/kg vekuronyum bromid ile indüksiyon ve entübasyon gerçekleştirilen hastalardan, sevofluran grubuna idamede %1.5 Vol sevofluran+ %50 O2/hava ve isofluran grubuna idamede %0.8 Vol isofluran + %50 O2/hava uygulandı. Operasyon sırasında, inspirasyon havasındaki isofluran ve sevofluran konsantrasyonları, ortalama arteriyel basınç preinsizyon değerinin ±%20'sini aşmayacak şekilde ayarlandı. Operasyonun bitiminde batın söndürülürken inhalasyon ajanı kesildi. İnhalasyon ajanın kesildiği zaman, sözlü uyarana yanıt zamanı ve ekstübasyon zamanı kaydedildi. Ekstübasyon sonrası ameliyathanede 2 mg morfin (bolus) ve 7 dakika kilit süresi ile programlanan PCA aleti hastanın eline yerleştirildi. Hastaya ağrısı varsa aletin düğmesine basarak analjezik gereksinimini giderebileceği söylendi. Hastaların ekstübasyondan 5, 10, 15 ve 60 dakika sonraki VAS değerleri, 15 dakika içinde yaptıkları toplam istek sayılan, 60 dakika içinde yaptıkları toplam41 morfin tüketimi kaydedildi. Ekstûbasyondan 15 dakika sonra hastaların bilinç düzeyi gözler açık, uyanık, koopere (2 puan); gözler kapalı, emirlere uyuyor (l puan); yüksek sesli emirlere ya da ağrılı uyarana yanıt veriyor (O puan) olarak değerlendirildi. Veriler Mann Whitney-U ve Fisher testleri kullanılarak analiz edildi. Sözlü uyarana yanıt, ekstübasyon süresi, hastaların ağrılarını ifade edebilme yetenekleri ve PCA aletini kullanma becerileri açısından iki grup arasında anlamlı fark olmadığı sonucuna varıldı. Postoperatif bilinçlüik düzeyi sevofluran grubunda ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunurken (p< 0.001), PCA istek sayısının da anlamlı derecede az olduğu saptandı (P< 0.05). Bu özellikler, sevofluran kullanılan hastaların uyanıklılık kalitelerinin daha yüksek olduğu şeklinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
42 Summary : Sevoflurane is a fluorinated inhalation anesthetic with low blood solubility. We compared sevoflurane and isoflurane at the early recovery period of anesthesia about the first postoperative analgesic time, pain scale and morfin consumption. 40 patients in ASA 1 status were chosen that were performed laparoscopic cholecystectomy. 1.5 ug/kg fentanyl, 2 mg/kg propofol were given to all of the patients at the beginning of the anesthesia and all of them were intubated with 0.1 mg/kg vecuronium bromide. %1.5 Vol sevoflurane and %50 02/air for group I, %0.8 Vol isoflurane and %50 02/air were administered at the maintenance of the anesthesia. End of the operation, time of response to commands and extubation were recorded. After extubation, PCA pump was applied with 2 mg morfin (bolus) and 7 minute lockout interval. Postoperative cognitive functions were assessed with a scale from 2 to 0, 15th minute after the extubation. Results: There were no difference between two groups about the time of response to commands, extubation and postoperative analgesic requirement.