Nöroşirürji ve üroloji klinikleri hastalarında nütrisyon durumunun değerlendirilmesi -Hastane malnütrisyon kavramı-
Assessment of nutritional status of patients in neurosurgery and urology clinics -Hospitalar malnutrition concept-
- Tez No: 70920
- Danışmanlar: PROF. DR. MOİS BAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, nöroşirurji ve üroloji kliniklerine başvuran hastaların hastaneye kabul edildikleri andaki nütrîsyon durumlarını ve yattıkları süre içinde malnütrisyon gelişme oranını araştırdık. Nöroşirurji kliniğine başvuran ve operasyon planlanan, yaş ortalaması 43.3 ±16.8 olan yirmi hasta (ASA l-ll-lll) birinci grubu; üroloji kliniğine başvuran ve operasyon planlanan, yaş ortalaması 69.2 ±4.9 olan yirmi hasta (ASA I-II-IH) ikinci grubu oluşturdu. Kontrol grubunu ise; malnütrisyona yol açacak bilinen bir patolojisi olmayan, yaş ortalaması 35.9 ± 11.8 olan kırk hastane çalışanı oluşturdu. Hastaların nütrisyon durumu; SGA, VKİ, tam kan sayımı, elektrolitler, total protein, albümin, prealbümin, transferrin ve lenfosit yüzdesi ölçümleri ile, kontrol grubu ise yalnızca prealbümin ölçümü ile değerlendirildi. Nöroşirurji hastalarının yatış prealbümin değerleriyle kontrol grubunun değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the nutritional status and malnutrition rate of the patients hospitalized in neurosurgery and urology clinics in preoperative and postoperative periods. 20 patients (ASA l-ll-lll) with mean age 43.3 ±16.8, admitted to neurosurgery clinic for operation formed the first group, and 20 patients (ASA l-ll-lll) with mean age 69.2 ±4.9, admitted to urology clinic for operation formed the second group. Control group consisted of 40 hospital staff with mean age 35.9±11.8, who had no known pathologies that would cause malnutrition. Nutritional status of the patients was evaluated by SGA, body mass index, whole blood count, electrolytes, total protein, albumin, prealbumin, transferrine and lenfocyte percentage measurements, the control group was evaluated only by prealbumine measurements. There was no significant difference between the prealbumine levels of the neurosurgery patients at admission and the control group (p>0.05).