The squatter settlements in Lahore, Pakistan: An urban renewal research for better housing demand
Pakistan, Lahor'daki gecekondu yerleşimleri: Daha iyi konut talep için kentsel yenileme araştırması
  1. Tez No: 709231
  2. Yazar: YAZDAAN HAIDER KHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Lahor'daki konut talebi eşi görülmemiş bir oranda artmaya devam ediyor. Bu durumun bir sonucu olarak, şehrin çevresinde plansız bir genişleme meydana gelmekte. Kentsel yayılma, çeşitli sınıflar arasındaki yükselen gelir uçurumu sayesinde denge bulmaya çalışıyor. Ayrıca, Pencap'ın iç kesimlerinden gelen göç de bir konut arzını arttırıyor ve dolayısıyla şehrin çevresindeki yayılma her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Şehir, çevre bölgelerindeki konut topluluklarının plansız genişlemesi nedeniyle fiziksel altyapısını yönetmek için büyük ve karmaşık sorunlarla karşı karşıya. Lahor'da konut talebi var, ama ne yazık ki, herkes yetecek kadar nitelikli konut bulunmamakta. Sonuç olarak insanlar, halk dilinde Katchi Abadis olarak adlandırılan bölgede zor koşullarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Şehirde geleneksel mezheplere göre yeni evler yapmak için yeterince alan olmadığı başka yöntemler gerekmekte. Bu projenin amacı, Katchi Abadi bölgesini araştırıp, ortaya çıkan sorunlu faktörleri eleştirel bir yöntemle incelemektir. Bu çalışmanın amacı, Lahor'un kentsel dokusunda Katchi Abadis'in rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, farklı yaklaşımlarla plansız olarak inşa edilmiş yerleşim birimlerini incelemektedir. Çalışmanın tamamı iki bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde Katchi Abadis bölgesinin araştırmasına odaklanacak, yerel halkın yaklaşımları anket çalışması ile ölçülecektir. İkinci bölümde ise yerel ekonomik koşullarına uygun konutları için bir model önerilecektir. Ayrıca ikinci bölüm de bu araştırmanın sürecine dayanarak Katachi Abadis bölgesi ile ilgili önerilen çözümler için uygun olacak karşılanabilir maliyet durumu, ilgili öneriler ve yönergeler içerecektir. Bu çalışma, Katchi Abadis'in fiziksel morfolojisini belirleyen tüm somut ve somut olmayan faktörleri ortaya koyacak ve sunacaktır. Lahore'un Katchi Abadi sisteminin kentsel tasarım görüşlerinin yeniden incelemek, haneleri ve mahalleleri kentsel dokunun aktif ve yankı uyandıran unsurları olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The demand for housing in Lahore continues to rise at an unprecedented rate. As a result, unplanned expansion is occurring in the city. Sprawl in the city attempts to create a balance between the different classes despite the growing income disparities. Due to in-migration from the interior of Punjab, the demand for housing is also increasing, so that the sprawl is increasing day by day. The city is facing major and complex challenges in managing its physical infrastructure due to unplanned expansion of housing estates in the outskirts of the city. The demand for housing in Lahore is high, but unfortunately there is not enough quality housing for all. As a result, people are forced to live in unacceptable conditions, colloquially known as Katchi Abadis. Since there is not enough space in the city to build new houses using traditional methods, other methods are needed. The aim of this research is to explore the region Katchi Abadi and critically examine the emerging problematic factors. The aim of this research is to investigate the role of Katchi Abadis in the urban fabric of Lahore. In this research, the unplanned built-up settlements are examined using different approaches. The whole study consists of two parts. The first part focuses on the study of Katchi Abadis, and the attitudes of the local people are determined through a survey. The second part will propose a model for housing construction adapted to local economic conditions. The second part will also include the situation of affordable cost, relevant recommendations and guidelines for the proposed solutions for the area Katachi Abadis based on the process of this research. In this research, all tangible and intangible factors that determine the physical morphology of Katchi Abadis are identified and presented. In reviewing the urban planning views of the Katchi Abadi system of Lahore, households and neighborhoods are considered as active and resonant elements of the urban fabric.