Investigation of microwave processing for pasteurization of vegan milk products
Vegan süt ürünlerinin mikrodalga prosesi ile pastörizasyonunun araştırılması
  1. Tez No: 709279
  2. Yazar: BÜŞRA EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KOREL, PROF. DR. FERRUH ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada üç farklı vegan süt ürününün (badem, soya ve yulaf sütü) pastörizasyonu için mikrodalga prosesi uygulanmıştır. Mikrodalga işlemi için 360 Watt güç 38 saniye boyunca uygulanmıştır. Ayrıca sonuçlar geleneksel ısıl işlem uygulamasıyla karşılaştırılmıştır. Geleneksel pastörizasyon için 70 ℃'ye ulaştıktan sonra ayrıca 30 saniye tutma süresi boyunca ısıl işlem uygulanmıştır. Üç vegan süt ürünü için farklı sıcaklık değerlerinde dielektrik özellikleri incelenmiştir. İşlemlerden sonra renk, pH, partikül boyutu dağılımı ve zeta potansiyel gibi önemli kalite özellikleri değerlendirildi. Tüm uygulamalardan sonra, üç vegan süt ürününde Salmonella Enteritidis'te 5 logdan fazla azalma gözlemlenmiştir. Dielektrik özellikler genellikle sıcaklık ve frekansla önemli ölçüde değişim göstermiştir (p 0.05). Sadece ısıl işlemlerle badem sütü pH değerinde önemli bir artış olmuştur. Zeta potansiyel değerleri genellikle kararlılık için limit'e yakındır.
Özet (Çeviri)
In this study microwave processing was applied for the pasteurization of three different vegan milk products (almond, soy, and oat milk). For microwave process, 360 Watt power applied for 38 seconds. Also, results were compared with conventional thermal treatment which was carried out in a water bath at 70 ℃ during come-up times and 30 seconds holding time. For three vegan milk products, dielectric properties were investigated at different temperature values. After the treatments, important quality properties such as color, pH, particle size distribution and zeta potential values were evaluated. After all treatments, more than 5- log reduction of Salmonella Enteritidis was observed in three vegan milk products. Dielectric properties generally were significantly changed with temperature and frequency (p 0.05).