Effect of foliar application of urea and nano-nitrogen fertilizers on some morpho-physiological, yield and quality characteristics of basil (Ocimum basilicum L.)
Üre ve azotlu nano gübrelerin yaprak uygulamasının fesleğen (Ocimum basilicum L.)'nin bazı morfo-fizyolojik, verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 709283
  2. Yazar: MAHIR ESSA JUMAA AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lamiaceae familyasından fesleğen bitkisi (Ocimum basilicum L.), gıda, kozmetik ve sağlık endüstrilerinde kullanılan en önemli aromatik ve tıbbi bitkilerden biridir. Bu çalışma farklı dozlarda uygulanan nano-azot ve üre gübresinin fesleğenin morfo-fizyolojik özellikleri ve uçucu yağ verimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, 2021 yılında Kalar Süleymaniye, Irak'ta tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü yürütülmüştür. Denemede nano-azot (N) ve üre (U) gübreleri 4 farklı dozda ( 0, 4, 8 ve 12 kg/da) uygulanmıştır. Azotlu gübreler çiçeklenme dönemine kadar 15 gün ara ile yapraktan uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, farklı form ve dozda uygulanan azotlu gübrenin bitki boyunu, bitki yaş ve kuru ağırlıklarını, klorofil içeriğini, yaprak alanını, yaprak ve dal sayısını, taze ve drog herba verimlerini, drog yaprak verimini ve uçucu yağ içeriğini önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Her iki gübre uygulamasında kök yaş ve kuru ağırlıkları artan gübre dozları ile artmış, ancak iki çeşit gübre arasında önemli bir fark bulunmamıştır. En yüksek klorofil içeriği ve yaprak alanı nano azot (N4) uygulamasından elde edilmiştir. Taze ve drog herba verimleri açısından ise uygulamalar arasında önemli bir fark bulunmuştur. Ayrıca, nano-azot (N4) uygulaması, uçucu yağ içeriğini ve verimini önemli ölçüde arttırmış ve kontrole göre sırasıyla %59.3 ve %81.5 daha yüksek verim sağlamıştır. Araştırma sonuçları, azotlu nano gübrenin yaprak uygulanmasının, fesleğen bitkisinin drog herba ve yaprak verimleri ile uçucu yağ içeriğini artırmada önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Basil plant (Ocimum basilicum L.) from Lamiaceae family is one of the most important aromatic and medicinal plants, used in food, cosmetic and health industries. The aim of this field trial was to examine the effects of nano-nitrogen and urea fertilizer on morpho-physiological traits and essential oil yield of basil. A factorial experiment was conducted based on randomized complete block design with three replications in Kalar province, Sulaymaniyah, Iraq in 2021. The treatments included nano-nitrogen (N) and urea (U) at four levels of nitrogen (0, 4, 8 and 12 kg N da-1). The fertilizers were applied in foliar application the interval of 15 days up to flowering stages. The results showed that different N-fertilizer types and levels significantly affected plant height, plant fresh and dry weights, chlorophyll content, leaf area, numbers of leave and branch, fresh and drug herbage yields, drug folia yield, and essential oil content. The root fresh and dry weights in both fertilizers increased with increasing rate of fertilizer, but there were no significant differences between two types of fertilizer. The highest chlorophylls content and leaf area values were obtained with highest level of nano-nitrogen (N4). In terms of fresh and drug herba yields, there was a significant difference between treatments. Further, the highest level of nano-nitrogen (N4) significantly increased essential oil content and yield to 59.3 % and 81.5% higher than in control, respectively. This study showed that foliar application of nano-nitrogen fertilizer had significant effects on increasing drug herbage and folia yields, and essential oil content of basil.