Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk basınında salgın hastalıklar (1923-1945)
Epidemic diseases in the Turkish press in the first years of the Republic (1923-1945)
- Tez No: 709286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Salgın hastalıklar, tarih olarak oldukça eski zamanlardan beri var olan, tüm insanlar ve uluslar için tehlike arz eden bir konudur. Özellikle sıtma, verem, çiçek, frengi ve trahom gibi tahribat gücü yüksek olan salgın hastalıklar, Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne miras kalan en önemli sağlık sorunlarıdır. 1920 yılında Sıhhat ve Muavenet-i İçtimaiye Vekaletinin kurulması ile birlikte, salgın hastalıklarla mücadele edilmeye başlanmış ve 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte bu mücadele bir resmiyet ve kimlik kazanmıştır. Bu çalışma 1923 ve 1945 yılları arasındaki sağlık teşkilatlanması ve beraberinde salgın hastalıklar ile mücadelede neler yapıldığına dair bilgiler içermektedir. Hastalıklara karşı verilen mücadelenin basındaki yankıları ise çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Anahtar Sözcükler : Salgın, Sağlık Teşkilatlanması, Basın, Cumhuriyet, Hıfzıssıhha
Özet (Çeviri)
Epidemics are an issue that has existed since ancient times and poses a danger to all people and nations. Epidemics with high destructive power such as malaria, tuberculosis, smallpox, syphilis and trachoma are the most important health problems inherited from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey. With the establishment of the Ministry of Health and Social Affairs in 1920, epidemics began to be fought, and with the proclamation of the Republic in 1923, this struggle gained a formality and identity. This study contains information about the health organization between 1923 and 1945 and what was done in the fight against epidemic diseases. The echoes of the struggle against diseases in the press constitute the main subject of the study. Keywords : Epidemic, Health Organization, Press, Republic, Public Health