Ömer Fikret Oyal'ın romanlarında arketipler üzerine bir inceleme
A study on archetypes in Ömer Fikret Oyal's novels
  1. Tez No: 827421
  2. Yazar: ŞAFAK KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Arketipler insanlık tarihinden itibaren var olan kolektif bilinçaltının ürünleridir. Temelini Psikanalizden alan arketipler Jung'un keşfi sayesinde bir eleştiri yöntemi olarak edebiyat biliminde yer almıştır. Bugün arketipsel eleştiri yöntemi antropoloji, psikoloji, mitoloji, din gibi birçok farklı daldan da beslenerek yeni yorumlarla gelişmiştir. Son dönem romancılarından Ömer Fikret Oyal'ın romanları arketipsel eleştiri yöntemiyle incelenmeye müsaittir. Romancı romanlarında birbiriyle ilişkili olan arketipleri kullanarak olay örgüsünün gelişiminde kullanmıştır. Bu çalışmada Ömer F. Oyal'ın sekiz romanı incelenmiştir. Romanlarda karşılaşılan arketipler, arketipsel eleştiri metoduyla değerlendirilmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde romancının hayatı, roman anlayışı ve eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde arketip kavramı ve arketipsel eleştiri yöntemi ve romancının romanlarındaki arketipler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Archetypes are products of the collective unconscious that have existed throughout human history. Based on Psychoanalysis, archetypes have found their place in literary criticism as a result of Jung's discovery. Today, the archetypal criticism method has evolved with new interpretations, drawing from various fields such as anthropology, psychology, mythology, and religion. The novels of Ömer Fikret Oyal, a contemporary novelist, are suitable for examination through the archetypal criticism method. The author has used interconnected archetypes in his related novels to develop the plot. This study examines eight novels by Ömer F. Oyal, evaluating the encountered archetypes through the archetypal criticism method. The study consists of two parts. The first part introduces the novelist's life, understanding of the novel, and works. The second part explores the concept of archetype, the archetypal criticism method, and the archetypes in the novelist's novels.