Analitik hiyerarşi süreci yardımıyla orman ürünleri sektöründe lojistik problemlerin hedef programlama ile çözümlenmesi
Solving logistics problems in forest products industry with goal programming with the help of analytical hierarchy process
- Tez No: 709323
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Stratejik düzeyde önemli olan lojistik ağ tasarımı, firmaların uzun vadede yatırım planlarını ne şekilde yapması gerektiğini ortaya koyan bir planlar bütünü olarak bilinmektedir. Dünya ekonomisinde rekabet gün geçtikçe artmakta ve işletmede ortaya çıkan lojistik ağ tasarımı problemleri de önem kazanmaktadır. Bu çalışmada analitik hiyerarşi süreci (AHP) ve öncelikli hedef programlama yöntemi kullanılarak, orman ürünleri sektöründe farklı alanlarda (levha-mobilya-kağıt) üretim yapan 3 işletmenin belirlemiş olduğu şartlara bağlı kalarak ürün satış depo yeri seçimi ile ilgili problem için model geliştirilmiştir. 7 farklı kriterin tespit edilmesinden sonra, depoların ağırlıklarının hesaplanabilmesi için çok kriterli karar verme tekniklerinden birisi olan AHP yöntemiyle depoların ağırlıkları tespit edilmiştir. İşletmelerin belirlediği 10 tane hedef ile öncelikli hedef programlama yöntemi kullanılarak bu hedeflerin çözümleri öncelik sıraları dikkate alınarak GAMS 24.5 paket programı ile elde edilmiştir. Sonuç olarak sırasıyla levha, mobilya ve kağıt işletmeleri için seçilen ürün satış depo yerleri; depo 1, depo 3, depo 6, depo 7; depo 1, depo 3, depo 4, depo 5; depo 1, depo 2, depo 3, depo 5 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics network design, which is important at the strategic level, is known as a set of plans that reveal how companies should make long-term investment plans. Competition in the world economy is increasing day by day and the logistics network design problems that arise in the enterprise are also gaining importance. In this study, using the analytical hierarchy process (AHP) and priority goal programming method, a model has been developed for the problem of product sales warehouse location selection, adhering to the conditions determined by 3 enterprises producing in different fields (board-furniture-paper) in the forest products sector. After the determination of 7 different criteria, the weights of the warehouses were determined by the AHP method, which one of the multi-criteria decision is making techniques, in order to calculate the weights of the warehouses. By using the priority target programming method with 10 targets determined by the enterprises, the solutions of these targets were obtained with the GAMS 24.5 package program, taking into account the priority order. As a result, product sales warehouse locations selected for board, furniture and paper businesses, respectively; warehouse 1, warehouse 3, warehouse 6, warehouse 7; warehouse 1, warehouse 3, warehouse 4, warehouse 5; warehouse 1, warehouse 2, warehouse 3, warehouse 5 were determined.