Orman Kadastro Komisyonlarının performanslarına göre AHS tekniğiyle önceliklendirilmesi
Prioritization of forest cadastre commissions by AHP technique according to their performances
- Tez No: 565010
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma; çok boyutlu ve çok kriterli bir yaklaşımla, Bartın ilinde çalışan orman kadastro komisyonlarının ağırlıklandırılmış kısıtlar, teknik ve yönetsel kriterler dahilinde performanslarını ve buna göre önceliklerini Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) Tekniği ile belirlemek ve böylece bilime ve uygulamaya katkı sağlamak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma 2017 yılında Bartın ili sınırlarında çalışan, 2'si yerli ve 7'si Bartın'da görevlendirilmiş toplam 9 adet orman kadastro komisyonu üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri 16 kişiden oluşan Danışma Grubu üyesiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yürütülen ve üç bölümden oluşan anket ve bilgi toplama formları yardımıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler AHS Tekniği ile değerlendirilmiş ve uzman görüşlerine dayalı olarak çok kriterli ve objektif bir yaklaşımla orman kadastro komisyonları performanslarına göre sıralanmış ve önceliklendirilmiştir. Çalışma sonucunda orman kadastro komisyonlarının hizmet alımı kullanıp kullanmaması, personel eksiği gibi koşullarının eşitlenmesi amacıyla geliştirilen performans kısıtlarına (kısmi hizmet satın alma, tam hizmet satın alma, başkan veya üye eksikliği, diğer komisyona vekalet, şantiye usulü çalışma) ilişkin düzeltme katsayıları hesaplanmıştır. Ayrıca orman kadastro komisyonlarının performanslarının altı ayrı kriter (ilan edilen birim adedi, toplam orman alanı, 2/b parsel adedi, 2/b parsel alanı, ölçülen nokta adedi, çalışma hassasiyeti) kullanarak objektif değerlendirilmesinin yöntemi oluşturulmuştur. Oluşturulan performans değerlendirme yöntemi ile 2017 yılında Bartın ilinde çalışan 9 adet orman kadastro komisyonları performanslarına göre sıralanmıştır. Buna göre performans kriterlerinin önem ağırlıkları sırasıyla; Çalışma Hassasiyeti (0,5380), Ölçülen Nokta Adedi (0,1353), 2/B Parsel Adedi (0,1083), 2/B Parsel Alanı (0,0774), İlan Edilen Birim Adedi (0,0740) ve Toplam Orman Alanı (0,0671) şeklinde belirlenmiştir. Bu kriterler ve ağırlıkları çerçevesinde en iyi performans gösteren komisyonun E Orman Kadastro Komisyonu, en düşük performans gösteren komisyonun ise G Orman Kadastro Komisyonu olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre orman kadastro komisyonlarının performanslarının artırılmasına yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine multi-dimensionally and a multi-criteria approach, the performance and priorities of forest cadastre commissions working at the Bartın province within the framework of weighted constraints, technical and managerial criteria by Analytical Hierarchy Process (AHS) Technique and thus contribute to science and application. The study was carried out on a total of 9 forest cadastral commissions, 2 of which are local and 7 of which are employed in the Bartın province, in 2017. The data of the research were obtained from three groups of questionnaires and information gathering forms which were conducted by face to face interview method on a member of Advisory Group consisting of 16 people. The data obtained were evaluated by the AHS Technique, forest cadastre commissions are ranked and prioritized according to their performance with a multi-criteria and objective approach based on expert opinions. At the end of the study, the correction coefficients were calculated for performance constraints (partial service purchase, full service purchase, lack of chairman or member, power of attorney to other commission, work site procedure) developed for equalization of conditions such as whether forest cadastral commissions use services or not, personnel shortages. Additionally, the methodology of objective evaluation of forest cadastral commissions' performance by using six different criteria (number of units declared, total forest area, 2 / b parcel number, 2 / b parcel area, number of measured points, working accuracy) was established. The nine forest cadastre commissions in the Bartın province were ranked according to their performances by the performance evaluation method. Accordingly, the importance of performance criteria are as follows; Working Accuracy (0,5380), Number of Measured Points (0,1353), 2 / B Parcel Number (0,1083), 2 / B Parcel Area (0,0774), Number of Units Declared (0.0740) and Total Forest Area (0,0671). Within the framework of these criteria and weights, the best performing commission was the E Forest Cadastre Commission and the lowest performing commission was the G Forest Cadastre Commission. According to the results of the research, some suggestions were developed to improve the performance of forest cadastral commissions.