Esnek bağıntıya yeni bir yaklaşım ve onun karar verme problemlerine uygulanması
A new approach to soft relation and its application to decision-making problems
  1. Tez No: 709326
  2. Yazar: ELİF KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TAŞKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde giriş kısmına yer verilmiştir. İkinci bölümde esnek küme ve esnek küme işlemleri ile ilgili temel kavramlar tanıtılmıştır. Esnek kümeler üzerindeki bağıntı kavramına genel bir bakış sunulduktan sonra esnek eleman ve elemanter esnek küme işlemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak esnek eleman kavramını baz alarak esnek bağıntı tanımlanmıştır. Esnek bağıntının temel özellikleri verildikten sonra esnek bağıntılar ile klasik bağıntılar arasındaki ilişkiler incelenmiştir ve bazı örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde esnek eleman ve esnek bağıntının karar verme problemlerinde kullanılabilmesi için bir algoritma sunulmuştur ve bu algoritmayı kullanarak açıklayıcı örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, it is given the introduction part. In the second chapter, the basic concepts of soft set and soft set operations are introduced. After giving an overview of the relation concept on soft sets, soft element and elementary soft set operations are given. In the third chapter, unlike the previous studies, the soft relation is defined based on the concept of soft element. After the basic properties of the soft relations are given, the relationships between the soft relations and the classical relations are examined and some examples are given. In the fourth chapter, an algorithm is presented to use the soft element and soft relation in decision-making problems and an illustrative example is given using this algorithm.