Sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt kültürünün iş biçimlendirme üzerindeki etkisinde örgüt temelli öz saygı ve proaktif kişiliğin rolü
The role of organization based self-esteem and proactive personality in the effect of tight and loose organizational culture on job crafting
- Tez No: 709358
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NEJAT BASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt kültürünün iş biçimlendirmeye etkisi ve bu etkide örgüt temelli öz saygı ve proaktif kişiliğin rolünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan araştırma modeli 655 katılımcıdan anket yöntemi ile toplanan verilerle test edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt kültürünün iş biçimlendirme üzerinde aynı yönde ve orta düzeyde etkili olduğu ve bu etkide örgüt temelli öz saygının aracı rol aldığı görülmektedir. Ayrıca örgüt kültürünün sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt temelli öz saygıya aynı yönde ve orta düzeyde anlamlı etki ettiği görülmüştür. Yine örgüt temelli öz saygının iş biçimlendirmeye aynı yönde ve yüksek düzeyde anlamlı etkisi olduğu ve bu etkide proaktif kişiliğin düzenleyici rolü ortaya çıkarılmıştır. Fakat sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt kültürünün iş biçimlendirmeye etkisinde proaktif kişiliğin düzenleyici rolü, kısmi desteklenmiştir. Bunlara ilave olarak, örgüt kültürünün sıkılık ve esneklik bağlamında örgüt temelli öz saygıya etkisinde proaktif kişiliğin düzenleyici etkisinin aynı yönde olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın tüm bu sonuçları örgütlerin yönetimi ve insan kaynaklarının etkili kullanımı açısından yeni yol haritaları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to put the effect of tight and loose organization culture on job crafting and the role of organization based self-esteem and proactive personality in this effect. The research model created within the scope of the study was tested with the data collected by the questionnaire method from 655 participants. According to the findings of the study, it is seen that tight and loose organization culture has affect moderately in the same direction on job crafting, and organization based self-esteem appears to have a partial mediating role in this effect. In addition, it has been observed that tight and loose organization culture has been moderately significant affect and in the same direction on organization based self-esteem. Also revealed that organization based self-esteem has in the same direction and highly significantly meaningful effect on job crafting and the moderation role of proactive personality in this. However, the moderation role of proactive personality in the effect of in the context of tight and loose organization culture on job crafting has been fractional seen. In addition, it was observed that the moderation effect of proactive personality was in the same direction in the effect of tight and loose organizational culture on organization based self-esteem. All these results of the study present new road maps for effective usage of the management of organizations, and human resources.