Akademisyen hemşirelerde karanlık üçlü kişilik özelliklerinin bilgi uçurma davranışı ile ilişkisi
The relationship between dark triad personality traits and whistleblowing behavior in academic nurses
- Tez No: 972391
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, akademisyen hemşirelerin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin bilgi uçurma davranışı ile ilişkisini belirlemek amacıyla 401 akademisyen hemşire üzerinde Kasım 2023- Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği”,“Bilgi Uçurma Ölçeği”ve“Bilgi Uçurma Nedenleri Ölçeği”ni içeren çevrimiçi bir anket formu ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda akademisyen hemşirelerin karanlık üçlü özelliklerinin ve alt boyutlarının (çalışılan kurum türü, unvan, eğitim düzeyi, idari görevin bulunup bulunmaması), bilgi uçurma davranışları ve alt boyutlarının(kurumun akreditasyon durumu), bilgi uçurma nedenlerinin ve alt boyutlarının (üniversite türü, unvan, idari görevin bulunup bulunmaması) çeşitli demografik özelliklere göre farklılaştığı saptanmıştır. Çalışma sonucunda karanlık üçlü özelliklerinin ortalamanın altında bir seviyede olduğu (X=67,45±10,75), narsisizm düzeylerinin (25,76±5,00) psikopati (17,84±4,55) ve makyavelizm (23,84±5,74)düzeyine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Akademisyen hemşirelerin bilgi uçurma düzeylerinin ise ortalama düzeyde olduğu (X=51,89±9,47), içsel bilgi uçurma ve destekçi bilgi uçurma davranışlarını daha çok sergiledikleri belirlenmiştir. Karanlık üçlü ile bilgi uçurma davranışları arasında genel olarak bir ilişki bulunmamasına rağmen, narsisizm ile bilgi uçurma arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,098, p=0,05);karanlık üçlünün dışsal bilgi uçurma davranışı ile pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkisi olduğu (r=0,187, p=0,00); makyavelizm ile destekçi bilgi uçurma arasında (r=0,103, p=0,03); narsisizm ile içsel bilgi uçurma (r=0,131, p=0,00) ve dışsal bilgi uçurma (r=0,183, p=0,00); psikopati ile de dışsal bilgi uçurma arasında pozitif yönde, çok zayıf ancak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=0,232, p=0,00). Karanlık üçlü özellikleri ile bilgi uçurma nedenleri arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu (r=0,107, p=0,03) belirlenmiştir. Sonuçlara doğrultusunda özellikle yöneticilerin karanlık üçlü kişilik özelliklerine sahip olan ve bilgi uçuran kişilere karşı çeşitli önlemler almaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 401 academic nurses between November 2023 and August 2024 to determine the relationship between the Dark Triad personality traits of academic nurses and whistleblowing behavior. Data were collected via an online survey form including an“Introductory Information Form,”“Short Dark Triad Scale,”“Whistleblowing Scale,”and“Reasons for Whistleblowing Scale.”The study found that academic nurses' Dark triad traits and their sub-dimensions (type of institution they work in, title, level of education, presence or absence of administrative duties), whistleblowing behaviors and their sub-dimensions (accreditation status of the institution), and reasons for whistleblowing and their sub-dimensions (type of university, title, presence or absence of administrative duties) differed according to various demographic characteristics. As a result of the study, it was determined that the dark triad traits were at a below average level (X=67.45±10.75), and their narcissism levels (25.76±5.00) were higher than psychopathy (17.84±4.55) and machiavellianism (23.84±5.74). It was determined that the whistleblowing level of academic nurses was at the average level (X=51.89±9.47), and they exhibited more internal whistleblowing and supportive whistleblowing behaviors. Although there was no general relationship between the dark triad and whistleblowing behaviors, there was a positive and significant relationship between narcissism and whistleblowing (r=0.098, p=0.05); the dark triad had a positive and significant relationship with external whistleblowing behavior (r=0.187, p=0.00); between machiavellianism and supportive whistleblowing (r=0.103, p=0.03); A positive, very weak, but significant relationship was found between narcissism and internal whistleblowing (r=0.131, p=0.00) and external whistleblowing (r=0.183, p=0.00); and a positive, very weak, but significant relationship was found between psychopathy and external whistleblowing (r=0.232, p=0.00). A negative and significant relationship was found between the dark triad traits and the reasons for whistleblowing (r=0.107, p=0.03). Based on the results, it may be recommended that managers, in particular, take various precautions against whistleblowers who exhibit dark triad personality traits.