Apelin, chemerin, resistin, asprosin, vaspin parametrelerinin nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) üzerine etkisi
The effect of apelin, chemerin, resistin, asprosin, vaspin parameters in nonalcolic fatty liver disease (NAFLD)
  1. Tez No: 709409
  2. Yazar: TURAN GELİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADİL HİŞMİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nonalkolik karaciğer yağlanması (NAYKH), Dünyada en yaygın karaciğer hastalığı olarak kabul edilmektedir. Sıklıkla metabolik sendromun özelliklerini gösterir ve insülin direnci ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; apelin, chemerin, resistin, asprosin ve vaspin parametrelerinin karaciğer yağlanması ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamız, deney grubunda 19-51 yaş aralığında NAYKH tanısı almış 26 kadın ve 19 erkek, kontrol grubunda ise 28 sağlıklı kadın ve 16 sağlıklı erkeğin katılımıyla gerçekleştirildi. NAYKH olan hastalar, karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme sonucu üst karın ultrasonografisinde karaciğer yağlanması varlığı ile tespit edildi. Hasta ve kontrol gruplarının antropometrik ölçümleri yapıldı ve alınan kan örneklerinden serumları ayrıldı. Daha sonra apelin, chemerin, resistin, asprosin ve vaspin parametreleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemiyle analizleri gerçekleştirildi. Asprosin seviyeleri açısından, hasta ve kontrol gruplar karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (P=0.088). Öte yandan hasta grubunda resistin düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (P=0.03). Sonuç olarak; asprosin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmaması ve hasta grubunun kontrol grubuna göre daha yüksek resistin değerlerine sahip olması nedeniyle resistinin NAYKH tanısında bir belirteç olarak kullanılma potansiyeline sahip olabileceği gösterilmiştir. Buna karşın, karaciğer yağlanmasında resistinin rolünün daha ayrıntılı araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is considered the most common liver disease in the world. It often displays features of the metabolic syndrome and is associated with insulin resistance. The aim of this study is to reveal the relationship of apelin, chemerin, resistin, asprosin, vaspin parameters with fatty liver. Our study was carried out with the participation of 26 women and 19 men diagnosed with NAFLD in the experimental group, between the ages of 19-51, and 28 healthy women and 16 healthy men in the control group. Patients with NAFLD were detected by the presence of fatty liver on upper abdominal ultrasonography as a result of elevated liver function tests. Anthropometric measurements of the patient and control groups were made and their serums were separated from the blood samples taken. Then, apelin, chemerin, resistin, asprosin and vaspin parameters were analyzed by ELISA method. No statistically significant difference was found when the patients with NAFLD and the control group were compared in terms of asprosin levels. On the other hand, resistin levels were found to be statistically higher in the patient group compared to the control group (p=0.03). As a result; It has been shown that resistin may have the potential to be used as a marker in the diagnosis of NAFLD, since there was no statistically significant difference in asprosin values and the patient group had higher resistin values compared to the control group. However, more detailed investigation of the role of resistin in fatty liver is needed.