65 yaş üstü bireylerde sağlıklı yaşlanmanın geriatrik depresyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of healthy aging on geriatric depression in individuals over 65 years of age
- Tez No: 709410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yaşlı bireylerde başarılı yaşlanma, sağlığı geliştiren davranışlar, depresyon ve hayat kalitesi birbirleriyle bağlantılıdır. Bu çalışmada 65 yaş üstü bireylerde sağlıklı ve başarılı yaşlanmanın geriatrik depresyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve sağlıklı yaşlanmada geriatrik depresyon ölçeği, yaşlı sağlığının geliştirilmesi ölçeği ve başarılı yaşlanma ölçeği sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 65 yaş üzeri 107 erkek, 107 kadın toplam 214 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcılara Geriatrik Depresyon Ölçeği (Geriatric Depression Scale, GDS), Başarılı Yaşlanma Ölçeği (Successful Aging Scale, SAS) ve Yaşlı Sağlığının Geliştirilmesi Ölçeği (Geriatric Health Promotion Scale, GPHS) anketleri doldurtuldu. Bulgular: Katılımcıların ortancası 72.4±6 yıl (minimum:65, maksimum 94 yaş). Ortalama GDS toplam skoru 11.8±2.7 (%39.3, ortalama SAS toplam skoru 76.2±12.9 (%74), ortalama toplam GHPS toplam skoru 63.3±7.2 (%72) idi. GDS skoruna göre katılımcıların dördü (%1.9) ağır depresyon, 185'i (%86.4) hafif depresyon grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Aims: Successful aging, health-promoting behaviors, depression, and quality of life in older individuals are linked to each other. In the present study, it was aimed to evaluate the effect of healthy and successful aging on geriatric depression in individuals over 65 years of age and to compare the results of the Geriatric Depression Scale (GDS) and Successful Aging Scale (SAS) in healthy aging. Methods: A total of 214 participants, 107 men and 107 women over the age of 65, were included in the study. All participants filled the GDS, SAS and the Geriatric Health Promotion Scale (GPHS) questionnaires. Results: The mean age of the participants was 72.4±6 years (range: 65-94 years). The mean total GDS score was 11.8±2.7 (39.3%), the mean SAS total score was 76.2±12.9 (74%), and the mean total GHPS total score was 63.3±7.2 (72%). According to the GDS score, 185 (86.4%) of the participants had mild depression, and four (1.9%) had severe.