Sivas, Bitlis, Eskişehir yörelerinden alınan asbest örneklerinin x-ray difraktometre yöntemi ile cinslerinin tayini ve teknolojik özelliklerinin bulunması
- Tez No: 34623
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
SÎVAS, BİTLİS, ESKİŞEHİR YÖRELERİNDEN ALINAN ASBEST ÖRNEKLERİNİN X-RAY DİFRAKTOMETRE YÖNTEMİ İLE CİNSLERİNİN TAYİNİ VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BULUNMASI PELİN ERGÜL ( NAR ) YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ, 1994 ÖZET Asbest, nadir olarak görülen yüksek gerilebilir kuvvete, esnekliğe, kimyasal ve fiziksel dayanıklılığa sahip lif demetleri halinde doğal olarak bulunan silikat minerallerine verilen isimdir. İki ana asbest grubu olan serpantin ve amfibol 6 çeşit asbest minerali içerir. Asbest örnekleri X-Ray Difraktometre Yöntemiyle incelendi ve cinsleri tayin edildi. Çalışılan örneklerin krizotil, aktinolit ve tremolit olduğu anlaşılmıştır.. Ayrıca örneklerin teknolojik özellikleri tayin edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜK : Asbest
Özet (Çeviri)
SİVAS, BİTLİS, ESKİŞEHİR YÖRELERİNDEN ALINAN ASBEST ÖRNEKLERİNİN X-RAY DİFRAKTOMETRE YÖNTEMİ İLE CİNSLERİNİN TAYİNİ VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BULUNMASI PELİN ERGÜL ( NAR ) YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ, 1994 ABSTRACT Asbestos is a collective name given to silicate minerals that occur naturally as fibre bundles and posses unusually high tensile strentght flexibility, chemical and physical durability. Serpentine and amfibole are two basic mineral groups which contain 6 important asbestos minerals. These groups are hydrated silicates wi t h' complex crystal structures. The asbestos samples were determined their kinds by X Ray diffraction analysis. The samples were understood chrysotile, actinolite, tremolite. In addition, technological properties of the samples were determined. KEYWORD : ASBESTOS