16. yüzyılda Arap gramer şerhleri: Bulûğu'l-Ereb bi Şerhi Suzûri'z-Zeheb örneği
Arab gramer comments in the 16th century: The example of Bulûğu'l-Ereb bi Şerhi Suzûru'z-Zeheb
  1. Tez No: 709446
  2. Yazar: OMAR ALALI SULAIMAN SHANO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Zekeriya el- Ensari'nin Buluğu'l - ereb bi-serhi Şuzûri'z-zeheb isimli kitabı çalışılmıştır. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım Şeyh Zekeriya el-Ensari'nin hayatını, yetişmesini, seyehatini, ilim arayışını, eserlerini, hocalarını, öğrencilerini, edebi kişiliğini ve ölümünü ele almaktadır. İkinci kısım Bulûğu'l-ereb kitabının önemini, yöntemini, şerh metodunu, dilini, özelliklerini, kaynaklarını, şevahitlerini, bu kitapla İbni Hişam ve Cercevinin şerhlerinin karşılaştırılmasını ele almaktadır. Üçüncüsü kısım Zekeriya el-Ensarinin Kurânı Kerim ve hadisi şeriflerden etkilenmesini, Arap şiiri ve Arap atasözlerinden istişhadler getirmesini ele almakta, genel bir değerlendirme yaparak bu çalışmanın sonucundan bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have worked on“Buloogh Al-Arab Bisharh Shatharat Ath-Thahab”book, written by Zakaria Al-Ansari, May Allah have mercy on him. This study consists of three sections: The first section talks about the life of Sheikh Zakaria Al-Ansari: his upbringing, his travelling, his seeking knowledge, his influence, his scholars, his students, his literary personality, and his death. Moreover, we have mentioned Sheikh Ibn Hisham's influence and death. As for the second section, it talks about his book“ Buloogh Al-Arab”: its importance, style, method of explanation, language, characteristics, sources and citing, and the comparison between it and the two explanations: Sharh Ibn Hisham and Sharh Al-Juawjari. The third section includes the influence of the Holy Qur'an and the Noble Hadith on Sheikh Zakaria Al-Ansari and his citing the Arabic poetry and sayings of Arabs. It concludes with a general evaluation, and the result of this study.