İslam yargılama hukukunda ispat tekniği olarak kriminalistik
The place of criminology in proof of crime in Islamic criminal law
  1. Tez No: 709474
  2. Yazar: ABDULLAH SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırma, İslam yargılama hukukunun davalara ilişkin verdiği hükümlerinde önemli bir yer teşkil eden ve yardımcı ispat vasıtalarından karinelerin suçların aydınlatılmasında ve tespitinde kriminalistik olarak adlandırılan tekniğin çalışma esaslarını ortaya koyması hedeflemiştir. Araştırmamız bir giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından meydana gelmektedir. Giriş bölümünde tezin amacına, metoduna ve kaynaklarına yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde genel olarak ispat hukuku, yargılama hukuku ve karine başlıklarına yer verilerek İslam hukuku bağlamında mukayeseli bir biçimde benzer ve ayırıcı yönleri araştırılmıştır. Birinci bölümde İslam ispat hukukunda kriminalistik tekniklerini andıran diğer yardımcı ispat vasıtalarına yer verilmiştir. İkinci ana bölümde kriminalistik tekniğinin tarihi gelişimi ve günümüz dünyasındaki ispat değeri yargılama hukukundaki etkileri mukayeseli bir biçimde İslam hukuku açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise İslam Yargılama hukukunda modern karinelerin içerisinde mütalaa edilen kriminalistik tekniklerle elde edilen fiziksel, biyolojik ve tecrübi karinelere dair verilen örnek uygulama ve davaların günümüz yargılama ve ispat hukuku açısından mukayeseli değerlendirmeleri yapılarak hukuka ve makâsıda uygun olan görüşler temellendirilmeye çalışıldı. Bu görüşler temellendirilirken tamamen aslî ve bu alanda yeni yazılan akademik ve muteber kaynaklara atıfta bulunulmaya gayret edilmiştir. Sonuç kısmında ise araştırma sonucu elde edilen genel yargılar ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the compatibility and differences of a technique called criminalistic in the doctrine of the presumptions, which is one of the auxiliary indirect proof tools and which has an important place in the provisions of the Islamic judicial law regarding cases, with the working principles. Our research consists of an introduction part, three main sections and a conclusion. In the introduction part, there are the aim, method and sources of the thesis. In the first part of the thesis, generally the titles of proof law, trial law and presumption were included and similar and distinctive aspects were investigated in the context of Islamic law in a comparative way. In addition, in the first chapter, other auxiliary proof tools resembling criminalistic techniques in Islamic proof law are included. In the second main part, the historical development of the criminalistic technique and its proof value in today's world are discussed, and the most appropriate views in terms of Islamic law are tried to be evaluated in a comparative way. In the third chapter, which is the last part of the thesis, comparative evaluations of the physical, biological and experiential presumptions obtained with the criminalistic techniques in the history of Islamic Judgment and the cases given in terms of today's trial and proof law, and the views that are appropriate to the law and to the point were tried to be grounded. While basing these views, it has been tried to cite completely original and newly written academic and credible sources in this field. In the conclusion part, the general judgments obtained as a result of the research were tried to be expressed.