Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerinin dış ticaret performansına etkisi
The effect of R&D activities on foreign trade performance in Turkey
  1. Tez No: 709482
  2. Yazar: HİKMET UBEYD BOYDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki Ar-Ge faaliyetlerinin, Türkiye'nin dış ticaret performansına etkisini tespit etmektir. Böylece Türkiye'nin küresel piyasalardaki konumu ve etkinliğine Ar-Ge faaliyetlerinin ne derece etkisi olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu bağlamda Türkiye'nin 1990-2019 dönemindeki Ar-Ge harcaması ile ithalat ve ihracatının yıllık verilerini kullanarak Ar-Ge harcamalarıyla ithalat ve ihracat arasındaki uzun ve kısa dönemli ilişkisi zaman serisi analiziyle araştırılmıştır. ARDL sınır testi yöntemiyle değişkenler arasındaki ilişki test edilmiş olup elde edilen sonuçlara göre Ar-Ge harcamalarıyla hem ithalat hem de ihracat arasında uzun dönemde pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öte yandan Ar-Ge harcamalarıyla ihracat arasında kısa dönemde pozitif ve anlamlı ilişki tespit edilmişken ithalat arasında kısa dönemde negatif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ar-Ge harcamalarıyla uzun dönemde hem ihracatın hem de ithalatın eş bütünleşik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of R&D activities in Turkey on Turkey's foreign trade performance. Thus, the impact of R&D activities on Turkey's position and effectiveness in global markets will be better understood. In this context, the long- and short-term relationship between R&D expenditures and imports and exports was investigated by time series analysis, using the annual data of Turkey's R&D expenditures and imports and exports for the period 1990-2019. The relationship between the variables was tested with the ARDL limit test method, and according to the results obtained, a positive and significant relationship was found between R&D expenditures and both imports and exports in the long run. On the other hand, a positive and significant relationship was found between R&D expenditures and exports in the short run, while a negative and statistically significant relationship was found between imports in the short run. It has been determined that both exports and imports are co-integrated with R&D expenditures in the long run.