Çağdaş cam sanatında metal malzeme kullanımı
The use of metal material in contemporary glass art
  1. Tez No: 709489
  2. Yazar: ŞEYMA BİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. YEŞİM ZÜMRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma kapsamında, cam sanatının keşfedildiği dönemden çağdaşlaşma sürecine kadar kaydedilen gelişmeler ile, camın çağdaş sanattaki yeri ve farklı metal malzemelerle birlikte kullanım yöntemleri, sanatçıların eserleri üzerinden incelenmiştir. Cam ve metalin malzeme özellikleri, estetik açıdan bir arada kullanım şekilleri ile birlikte malzeme içeriklerinin farklılıkları, şekillendirme yöntemlerindeki benzerlikler bilimsel kaynaklarla desteklenen bilgilerle sunulmuştur. Araştırmalar ve ön denemeler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, cam ile farklı metal türlerinin bir arada kullanıldığı belirli bir tema ile oluşturulan kişisel uygulamalarla özgün eserler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a survey on the advancements in glass arts from its first inception to modern times, the place of art glass in contemporary art and techniques for using metal with glass in art works by examining art works by various artists. Material properties for glass and metals, their use together in an aesthetic sense and differences in their material contents, and similarities in shaping techniques are presented by supporting scientific sources. Using the information gathered with this survey and observations made in preliminary trials, original art works using glass and different types of metal have been created around a certain theme