İşçi Sendikası Genel Kurulu
General Assembly of Labor Union
- Tez No: 709490
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sendika içi demokrasi genel kurulda hayat bulur. Genel kurul kural olarak tüm üyelerin katılımıyla oluşur. Ancak üye sayısı on binleri aşan sendikaların varlığı düşünüldüğünde tüm üyelerin katılımı çoğunlukla fiili imkansızlık teşkil eder. Bu sebeple uygulamada ağırlıklı olarak delege sistemi benimsenmiştir. Delege sistemi, temsili demokrasinin bir örneğidir. Bu yönüyle sendika içi demokrasi ilkelerine aykırı olmadığı kabul edilmektedir. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununda delege seçilebilmeyi engelleyici hükümler konulamayacağı belirtilmiş, bir çok konuda olduğu gibi delege seçimlerinin usul ve esaslarını belirleme yetkisi tüzükte düzenlenmek üzere sendikalara bırakılmıştır. Bu bağlamda genel kurulun demokratik gerçekleşmesi, genel kurulun oluşumundaki ilk adım olan delege seçimlerinin demokratik esaslara uygun yapılmasına bağlıdır. Genel kurul toplantı zamanı itibariyle kuruluşundan sonraki ilk genel kurul, azami süresi dört yıl olmak üzere tüzük hükümlerine göre yapılacak olağan genel kurul ve istisnai nitelikte olan olağanüstü genel kurul şeklinde gerçekleşir. Olağanüstü genel kurulun toplanması için belirli ve haklı sebeplerin olması gerekir. Genel kurul, en yüksek karar alma, en yüksek iş görme ve en yüksek denetleme yetkisini haiz sendikaların en önemli organıdır. Sendika üyeleri yöneticilerini genel kurulda seçer. Sendikanın işleyişi, faaliyetleri ve geleceğine dair çok önemli kararların alınması genel kurulda mümkün olur. Çalışmamızda sırasıyla, genel kurulun oluşumu, toplanması, görev ve yetkileri, toplantı esasları ve son olarak yargı denetimi olmak üzere beş ana başlık incelenmiştir. Konunun yasal dayanağı, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 10. ile 16. maddeleri arasındaki hükümler ve bu yasanın 80. maddesi uyarınca Türk Medeni Kanunu ve Dernekler Kanununun ilgili hükümleridir. Çalışma konusu, işçi sendikaları ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The democracy within labor union finds life in general assembly of labor union. As a rule, the general assembly of labor union consists of the participation of all members. However, considering the existence of unions with more than tens of thousands of members, the participation of all members often constitutes an impossibility. For this reason, the delegate system has been adopted predominantly in practice. The delegate system is an example of representative democracy. In this respect, it is accepted that it is not against the principles of democracy within the labor union. It is stated in the Labor Unions and Collective Labor Agreement Law that no provisions can be made to prevent the election of a delegate and as with many issues, the authority to determine the procedures and principles of delegate selections is left to the labor unions to be regulated in the statute. In this context, the democratic realization of the general assembly depends on the election of the delegates, which is the first step in the formation of the general assembly, in accordance with democratic principles. As of the time of the General Assembly meeting, the first General Assembly after its establishment takes place in the form of An Annual general assembly meeting , emergency general assembly meeting, which will be held in accordance with the provisions of the regulation, with a maximum term of four years. There must be specific and justified reasons for convening an emergency general assembly meeting. The General assembly of the labor union is the most important organ which has the highest decision-making, highest functioning and highest supervisory authority. The Labor Union members elect their managers in the general assembly. In our study, five main topics were examined: the formation, convening, duties and powers of the general assembly, the principles of the meeting and, finally, judicial supervision. The legal basis of the subject is the provisions between Articles 10 and 16 of the Labor Unions and Collective Labor Agreement Law, and the relevant provisions of the Turkish Civil Code and the Law on Associations in accordance with Article 80 of this law. The subject of study is limited to labor unions.