Ortaokul öğrencilerinde sağlık tutum davranışları ile beslenme öz-yeterlikleri ve anne baba tutumları arasındaki ilişki
The relationship between health attitude behaviors with nutrition self-efficacy and parenting attitudes in secondary school students
- Tez No: 709511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinde sağlık tutum davranışları ile beslenme öz-yeterlikleri ve anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Düzce ili merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan ortaokullarda öğrenim gören 13931 öğrenci, örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 1306 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Öğrenciler için Sağlık Tutum Ölçeği (ÖSTÖ), Çocuk Beslenme Öz-yeterlik Ölçeği (ÇBÖÖ) ve Sağlık Algısı Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA), Levene, çoklu karşılaştırma (Bonferroni ya da Tamhane's T2), pearson korelasyon testleri ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların ÖSTÖ puan ortalaması 61,99±11,44, ÇBÖÖ puan ortalaması 33,42±6,92, ABTÖ puan ortalaması 51,54±10,53 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was handled in a descriptive and relationship-seeking type in order to determine the relationship between health attitude behaviors, nutritional self-efficacy and parental attitudes in secondary school students. The population of the research consists of 13931 students studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Duzce, and the sample consists of 1306 students who agreed to participate in the research. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Parental Attitude Scale (PAS), Health Attitude Scale for Students (HASS), Child Nutrition Self-efficacy Scale (CNSS) and Health Perception Form. The data obtained from the research were evaluated using number, percentage, mean, standard deviation, one-way analysis of variance (One Way ANOVA), Levene, multiple comparison (Bonferroni or Tamhane's T2), pearson correlation tests and regression analysis. The participants' mean HASS scores were found to be 61.99±11.44, CNSS scores were 33.42±6.92 and PAS mean scores were 51.54±10.53.