Mesane tümörlerinde ikinci transüretral mesane tümörrezeksiyonunun yeniden evreleme ve tedavi seçeneklerine etkisi
Effect of second transuretral bladder tumor resection on restaging and treatment options in bladder tumors
  1. Tez No: 709513
  2. Yazar: YAŞAR ISSI
  3. Danışmanlar: UZMAN UĞUR BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada kasa invaziv olmayan mesane tümörlü hastalarda, yeniden evreleme amaçlı ikinci transüretral mesane tümör rezeksiyonunun (Re-TURMT) tedavi şeklini değiştirip değiştiremeyeceği araştırıldı. Yöntem: Kasa invaziv olmayan mesane tümörü olan toplam 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların 36 (%42)'sı Ta, 49 (%58)'u T1 evre idi. Tümör dereceleri ise 16 (%19) hastada düşük dereceli ve 69(%81) hastada yüksek dereceli idi. Re-TURMT, ilk rezeksiyon alanındaki skar dokusunun geniş ve derin rezeksiyonu ve şüpheli yeni lezyonların rezeksiyon ve fulgurasyonu şeklinde ilk rezeksiyondan 4-6 hafta sonra yapıldı. Re-TURMT ilk rezeksiyon bölgesinden ve şüpheli lezyonlardan yapıldı RE-TURMT spesmeninde tümör saptanması rezidü tümör olarak tanımlandı. İlk rezeksiyonda patolojik tanıdaki Ta'nın RE-TURMT'de T1'e veya T1'in T2'ye ilerlemesi düşük evreleme olarak tanımlandı. Tüm hastalar 3-6 aylık periyotlarda sistoskopik muayene ile takip edildi. Onkolojik sonuçlar rezidü tümör varlığı ve düşük evreleme sıklığı ile değerlendirildi. Tüm hastalar tümöral lezyonlarının evresi, derecesi, tümör boyutu ve tümör lokalizasyonu kaydedildi. Rezidü tümör varlığı ve düşük evreleme sıklığı onkolojik sonuçlar olarak değerlendirildi. Bulgular: Re-TURMT yapılan 25 (%29,4) hastada rezidü tümör saptandı. Tüm rezidü tümörler ilk rezeksiyon alanında veya rezeksiyon alanı sınırında saptandı. Bu hastaların patolojik değerlendirmeleri sırasıyla 9 hastada Ta, 8 hastada T1, 3 hastada T2 ve 5 hastada karsinoma in situ olarak raporlandı. Re-TURMT'de tümör saptanan hastaların ilk rezeksiyonunda 44 (%51.7) hastada multifokal lezyonlar mevcuttu ve 29 (%34,1) hastanın tümör boyutu 3cm'den küçüktü. 5 (%20) hastanın ilk rezeksiyon sonrası Ta yüksek dereceli ürotelyal karsinom tanısının Re-TURMT sonrasında T1 yüksek dereceli ürotelyal karsinom olarak değiştiği gözlendi ve bu hastalarda tedavi seçeneği değiştirildi. Sonuç: Re-TURMT'de rezidüel tümör saptama oranı tüm kasa invaziv olmayan mesane tümörlerinde düşük değildir. Patolojik tanı değişikliği saptanması ve ilk TUR'da düşük evreleme olasılığı nedeniyle Re-TURMT, özellikle T1 yüksek dereceli ürotelyal karsinom izlenen kasa invaziv olmayan mesane tümörlerinin tedavi seçeneklerinde değişikliğe neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was investigated whether second transurethral bladder tumor resection (Re-TURMT) for restaging could change the treatment modality in patients with non-muscle invasive bladder tumors. Methods: A total of 85 patients with non-muscle invasive bladder tumors were included in the study. Thirty-six (42%) of all patients were Ta and 49 (58%) were T1 stages. Tumor grades were low grade in 16 (19%) patients and high grade in 69 (81%) patients. Re-TURMT was performed 4-6 weeks after the first resection as wide and deep resection of the scar tissue in the first resection area and resection and fulguration of suspicious new lesions. Re-TURMT was performed from the first resection site and suspicious lesions. Tumor detection in the RE-TURMT specimen was defined as a residual tumor. The progression of pathologically diagnosed Ta to T1 or T1 to T2 in RE-TURMT at the first resection was defined as low staging. All patients were followed up with cystoscopic examination for 3-6 month periods. Oncological outcomes were evaluated with the presence of residual tumor and low staging frequency. Stage, grade, tumor size and tumor localization of tumoral lesions were recorded in all patients. Presence of residual tumor and low staging frequency were evaluated as oncological outcomes. Results: Residual tumor was detected in 25 (29.4%) patients who underwent re-TURMT. All residual tumors were detected at the initial resection area or at the margin of the resection area. The pathological evaluations of these patients were reported as Ta in 9 patients, T1 in 8 patients, T2 in 3 patients, and carcinoma in situ in 5 patients, respectively. At the first resection of patients with tumor detected in re-TURMT, 44 (51.7%) patients had multifocal lesions and 29 (34.1%) patients had a tumor size less than 3 cm. It was observed that the diagnosis of Ta high-grade urothelial carcinoma after the first resection of 5 (20%) patients was changed to T1 high-grade urothelial carcinoma after Re-TURMT, and the treatment option was changed in these patients. Conclusion: The residual tumor detection rate in re-TURMT is not low in all non-muscle-invasive bladder tumors. Re-TURMT causes changes in the treatment options of non-muscle-invasive bladder tumors, especially T1 high-grade urothelial carcinoma, due to the detection of pathological diagnosis changes and the possibility of low staging in the first TUR.