Yalıköy (Podima) ve çevresinde ekonomik faaliyetlerin zamansal değişimi ve mekânsal yansıması (İstanbul)
Temporal change and spatial reflection of economic activities in Yaliıköy (Podima) and its surroundings (İstanbul)
  1. Tez No: 721677
  2. Yazar: MELİS BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yalıköy (Podima), İstanbul ili Çatalca ilçesine ait, konumu gereği bir orman köyü iken 6360 sayılı ve 12 Kasım 2012 kabul tarihli yasa ile mahalle yapısına dönüştürülen bir yerleşmedir. Yalıköy'ün ilk yerleşilmesi mübadele tarihine kadar dayanmakta olup, bugün mesken yapı ve planı değişmiş olsa da bölgede dönemin ilk yerleşme izlerini taşıyan eski evlere de rastlanılmaktadır. Çalışma ile Yalıköy'ün ekonomisinde yaşanan değişimlerin yerleşmenin formuna, mesken tiplerine ve diğer sosyoekonomik hayata etkilerinin ne olduğu ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaca bağlı olarak; Yalıköy'ün geçmişten günümüze geçirdiği değişimler incelenmiş olup mekânsal, demografik ve ekonomik farklılıklar ortaya koyulmuştur. Tüm bu bilgiler ele alındığında ise Yalıköy ekonomik anlamda balıkçılık ve ormancılık sektörlerinin gerileyip, maden ve turizm sektörlerinin geliştiği bir yerleşme özelliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Yalıköy (Podima), a forest village belonging to the Çatalca district of Istanbul province, is a settlement that was turn into a neighborhood structure with the 6360 numbered law and 12 November 2012 dated. The first settlements of Yalıkoy comes from the date of population Exchange and there were dwelling place's which are plan type's changed nowadays but it's still available to see the these kind of structures. The purpose of this study,to see what kind of facts will be affect like settlement form, structure type and the other socia economic will be affect by the change of economy. Depending on this purpose; By examining the changes that Yalıköy has undergone from the past to the present, spatial, demographic and economic differences have been revealed. When all this information is taken into account, Yalıköy has shown the characteristics of a settlement where the fishing and forestry sectors have declined in economic terms, the mining and tourism sectors have developed.